Svátek má: Stanislava

Politika

Velikost textu:

Komu prospívá nálepkování? Ombudsman Křeček varuje

Komu prospívá nálepkování? Ombudsman Křeček varuje

Ombudsman Stanislav Křeček zhodnotil průběh i výsledek prezidentských voleb a také obvinil veřejnoprávní média z přímého zapojení do volební kampaně. A také poukázal na věci, bez kterých může být to dobré jednou pro vždy zapomenuto. 

Stanislav Křeček, ombudsman
9. února 2023 - 11:03

„Poučme se z volební kampaně, kterou jsme prošli. Přidejme k pocitu jednoty a očekávání lepších příštích věcí i vědomí občanských hodnot včetně vzájemné tolerance. Bez toho může být to dobré brzy zapomenuto,“ napsal ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz ombudsman Křeček. 

Kritizoval také zapojení veřejnoprávních médií do volební kampaně i vládní plány na boj s dezinformacemi. Křeček podle svých slov s úlevou sleduje, že výsledek voleb přispěl k jisté jednotě. Měli bychom si však prý být vědomi, že do budoucnosti to rozhodně stačit nebude.

„Obavám se totiž, že v kampani k zásadnějšímu pochopení rozdílu mezi vznikem většiny, mezi podporou většinového politického názoru a tím, co považujeme za občanskou společnost, příliš nedošlo,“ uvedl veřejný ochránce práv.

„Politická jednota dosažená volbami je sice nezbytným předpokladem pro reformy a další kroky v uspořádání státu, ale není, resp. nemusí být trvalou skutečností. Naproti tomu bez vědomí existence občanské společnosti, které je založeno nikoliv na většinovém souhlasu, ale na respektu i k tomu, na čem obecná jednota nepanuje, se společnost, má-li býti demokratickou, trvale neobejde,“ pokračoval Křeček s tím, že rozdíly se ve volební kampani zřetelně projevily. 


„Nemálo lidí nechtělo slyšet jiný názor než svůj vlastní. Bránili tomu, aby odlišné názory mohly být na náměstích vůbec vysloveny. To pro budoucí politiku vůbec není dobré,“ upozornil a položil si otázku, komu prospělo nazývat v kampani jedny válečnými štváči a druhé ruskými šváby. 

Připomněl také, že významné rozpory v celé řadě otázek, které zde byly před volbami, přece nezmizely. Nechtěným důsledkem volební kampaně je podle Křečkova názoru téměř ztráta důvěry v nezbytnost existence veřejnoprávních medií. 

„Způsob jejich přímého zapojení do volební kampaně byl v naprostém rozporu s tím, co jsme od veřejnoprávních médií kdykoliv v minulosti očekávali. Náprava bude těžká. Kdo by v budoucnu takové „veřejnoprávnosti“ věřil?“ podivil se ombudsman Křeček.

Obecnějšímu porozumění a vzájemnému respektu nepřispívá ani před volbami nešťastně zahájená debata o dezinformacích. 

Také jsme psali:

„Svoboda slova není absolutní hodnotou, ale předkládaná představa o tom, že ‚v zájmu jedněch je třeba omezit svobodu jiných‘, nenašla obecné pochopení. Vzbuzená vzájemná podezření, ať již oprávněná, či nikoliv, se těžko napravují, i když pro budoucnost to bude nezbytné,“ řekl Křeček.

„Poučme se z volební kampaně, kterou jsme prošli. Přidejme k pocitu jednoty a očekávání lepších příštích věcí i vědomí občanských hodnot včetně vzájemné tolerance. Bez toho může být to dobré brzy zapomenut,“ zakončil ombudsman Stanislav Křeček.

(bor, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%