Svátek má: Čeněk

Politika

Velikost textu:

Kobza: Na Ukrajině je občanská válka nehledě na přítomnost Rusů

Kobza: Na Ukrajině je občanská válka nehledě na přítomnost Rusů

Včerejší televizní debata se pěkně vyostřila. Poslanec za SPD Jiří Kobza vyslovil myšlenku, že na Ukrajině je občanská válka nehledě na přítomnost Rusů, a bylo zle. A pirátský ministr zahraničních věcí Jan Lipavský vyletěl jako čert z kůže.

Jiří Kobza (SPD)
1. května 2023 - 11:03

Ruská agrese na Ukrajině trvá již 432 dní, tamní obránci se nyní připravují na masivní ofenzivu s cílem zahnat okupanty zpět do Ruska. A právě označení válečného konfliktu vyostřilo nedělní debatu na Primě. Došlo i na úvahy ohledně vstupu Ukrajiny do Evropské unie.

„Na Ukrajině je občanská válka, ať tam jsou Rusové, či ne,“ prohlásil včera v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS opoziční poslanec Jiří Kobza z SPD. Pirátský ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jeho slova označil za lživé.

„Naprosto sprostá lež. Jedná se o ruskou imperiální agresi řízenou z Moskvy. Je to nehorázná lež,“ rozčílil se Lipavský v reakci.

Proces vstupu Ukrajiny do EU by mohl být podle ministra zahraničí zahájen ještě letos, pokud se k tomu podaří přesvědčit všechny státy unie. „Ukrajina ale nemůže mít při vstupu do EU žádné úlevy,“ prohlásil dále Lipavský.

Bývalý diplomat a poslanec SPD Jiří Kobza však v debatě zopakoval, že Ukrajina by se podle tohoto opozičního hnutí neměla stát členem EU. „Neumím si představit, že by na jachtách ukrajinských oligarchů vlály vlajky EU a že by země, ve které je občanská válka, vstupovala do evropské unie,“ odmítl rozšiřování EU o Ukrajinu Kobza.


„Musí být v zemi mír, musí mít konsolidované rozpočty, jasnou politickou strukturu, finanční stabilitu a demokracii, jinak ne,“ doplnil během vysílání poslanec Kobza. Pokud se Ukrajina stane členem unie, bude to v horizontu desítek let, míní Kobza. Podle Naopak podle Lipavského bude tato lhůta mnohem kratší.

Ukrajina získala status kandidátské země na členství v EU v roce 2022. Od Bruselu dostala loni sedm doporučení, kterými by se měla řídit, aby se přiblížila členství v unijním bloku. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová letos v lednu sdělila, že Ukrajina v plnění těchto doporučení učinila značný pokrok. Doporučení se týkají domácí politiky a soudnictví, například boje s korupcí nebo procedury schvalování soudců ukrajinského ústavního soudu.

Podle řady expertů je však status kandidátské země pouhé politické gesto, které Ukrajincům v blízké době žádné ekonomické ani bezpečnostní záruky nepřinese. Podle odborníků si Kyjev na plné členství v evropském bloku pravděpodobně počká minimálně několik desetiletí, a možná na něj podle nich nedojde nikdy.

Také jsme psali:

SPD se jako strana dlouhodobě vyjadřuje proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie.

„Prezident Pavel po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem také vyzval k tomu, aby byly do konce letošního roku zahájeny přístupové rozhovory s Ukrajinou o jejím členství v Evropské unii. Přistoupení Ukrajiny k Evropské unii, přestože pro to nesplňuje ani ty základní podmínky, a to dlouhodobě bez ohledu na aktuálně probíhající válečný konflikt, znamená pak zásadní ekonomické i bezpečnostní riziko pro všechny členské státy Evropské unie, přičemž Česká republika by patřila mezi takto nejvíce ohrožené země," uvedlo hnutí SPD ve svém vyjádření ohledně Ukrajiny a jejího případného vstupu do EU. 

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?