Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

K přepisování dějin sahaly vždy totalitní režimy, udeřil Rajchl

K přepisování dějin sahaly vždy totalitní režimy, udeřil Rajchl

Advokát a předseda politické strany PRO Jindřich Rajchl přednesl včera večer v živém vysílání své vyjádření k projevu prezidenta Petra Pavla ke včerejšímu výročí konce druhé světové války, v němž odmítl překrucovat historii.

Jindřich Rajchl (PRO)
9. května 2023 - 13:02

Za alarmující považuje Rajchl zejména to, že k přepisování světových dějin sahaly v minulosti vždy a výhradně pouze totalitní režimy.

„Dnešní den je velmi významný. Projev Pavla považuji za ostudný. Je mi nesmírně stydno, když vidím, jak se připomíná současné výročí. A snaha o přepisování dějin je směšná a naivní. Lidé, kteří mají vzdělání, vědí, jak druhá světová válka probíhala, a na ty snahy nemohou životě naskakovat,“ pronesl Rajchl velmi kriticky k proslovu prezidenta Pavla a pokračoval.

„Obracím se na vás se svým projevem v dnešní vzácný den, který je v mé optice druhým nejvýznamnějším svátkem naší země. Zatímco 28. října slavíme vznik našeho společného státu, v dnešní den si připomínáme definitivní poražení nejzrůdnějšího režimu světové historie, jenž se snažil o naše vyhlazení.

Je proto namístě poděkovat těm, bez jejichž přičinění by samostatná Česká republika byla jen krátkou historickou epizodou. Na prvním místě jsou to vojáci Rudé armády, bez jejichž nespočetných obětí, by nikdy nedošlo ke klíčovému obratu ve válce v bitvě u Stalingradu, a Hitlerova vojenská mašinérie by tak definitivně ovládla celý starý kontinent.

Stejně tak se sluší poděkovat i spojeneckým armádám, které i přes obrovské ztráty dokázaly provést vylodění v Normandii, otevření druhé fronty a významně tak přispět k rychlejšímu pádu nacistické třetí říše.


V této souvislosti bych chtěl důrazně odmítnout jakoukoli snahu o přepisování této nezpochybnitelné historické faktografie ze strany našich politiků a mainstreamových médií, jež se podle aktuální společenské poptávky až křečovitě pokoušejí o zvyšování či snižování zásluh ze strany té které velmoci, té, která je právě v kurzu.

Nesouhlasil jsem se snahou o vymazání zásluh spojeneckých vojsk komunistickým režimem před rokem 1989, a stejně tak nesouhlasím se současnou relativizací role Rudé armády, která měla lví podíl na osvobození naší země a na definitivní porážce nacistické osy zla ve druhé světové válce.

Aktuální snahu vyzvednout roli Ukrajiny, jejíž občané patřili k nejčetněji kolaborujícím skupinám s hitlerovským režimem v celé Evropě, považuji za směšný a ostudný pokus o přepsání moderních dějin naší země i celého evropského kontinentu.


Za alarmující považuji zejména tu skutečnost, že k přepisování světových dějin sahaly v minulosti vždy a výhradně pouze totalitní režimy. Demokracie se totiž za svou historii nestydí a nebojí se jí. Tento fakt vypovídá o současné politické situaci v naší zemi až mrazivě pravdivou výpověď.

V neposlední řadě bych rád složil hlubokou poklonu českým a slovenským legionářům, kteří se rozhodli opustit naši zemi a bojovat o její svobodu po boku sovětských, britských a amerických spolubojovníků. Patří jim naše obrovské uznání a vděk za jejich nasazení a často za oběť nejvyšší, kterou na oltář svobody a suverenity naší země položili. Je ostudou, že jména jako Mikuláš Svoboda, Bedřich Homola, Václav Šára, Alois Liška, Josef Bartík, Josef Berounský, Bohumil Boček a mnohá další pomalu upadají v zapomnění a naše mladá generace už v podstatě nemá nejmenší tušení o existenci hrdinů našeho národa,“ řekl dále Rajchl.

Před svým živým facebookovým vysíláním Rajchl předeslal, že dnešní projev Petra Pavla k výročí kapitulace nacistického Německa považuje za „nejostudnější politickou řeč v dějinách samostatné České republiky“.

„Nesmělé kuňkání, neustálé přeřeky vyústily ve zcela nesouvislý tok prázdných floskulí. Adorovat v souvislosti s osvobozením naší země Ukrajinu, jejíž převážná část po většinu trvání druhé světové války kolaborovala s Hitlerem, a ani slůvkem nezmínit český odboj či naše legionáře bojující za naši zemi na straně Velké Británie i SSSR, pak ani nemohu komentovat, protože mě žádná slušná adjektiva nenapadají.

Také jsme psali:

Přirovnat rozsah konfliktu na Ukrajině k rozsahu druhé světové války už může pouze člověk, který ztratil jakoukoliv soudnost. Je mi stydno, když sleduji tu bezbřehou servilitu, která je tak vlastní všem zaprodancům v historii našeho národa, ať už ve vztahu k SSSR před rokem 1989, nebo ve vztahu k EU a k Ukrajině v současné době. Petr Pavel je jeden z mála, který dokonce stihl obojí,“ řekl Rajchl k Pavlovu "ostudně podbízivému proslovu na Vítkově“.

„Možná jste si všimli, že jsem v celém textu nepoužil termín "prezident‘. Učinil jsem tak zcela záměrně, neboť to, co jsme dnes museli vyslechnout, není funkce nejvyššího ústavního činitele České republiky absolutně hodné. Za mě to byla jedním slovem hanba,“ napsal Rajchl ve facebookovém příspěvku.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%