Svátek má: Zina

Politika

Velikost textu:

Fiala usvědčen ze lži. Adept na dezinformátora roku

Fiala usvědčen ze lži. Adept na dezinformátora roku

Předseda vlády Petr Fiala společně s ministrem financí Stanjurou oznámili na tiskové konferenci k vládnímu úspornému balíčku, že po připravených úpravách v DPH zlevní léky. Že by další lež, kterou později nazvou pouhou "metaforou"?

Petr Fiala, premiér ČR
13. května 2023 - 09:01

Vláda Petra Fialy představila konsolidační balíček a premiér Petr Fiala spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) při této příležitosti oznámil, že mimo jiné zlevní léky. Opak je ale pravdou. 

„Ve skutečnosti ale léčiva naopak budou dražší, vláda je zatíží o dva procentní body vyšší DPH. Dnes spadají léky do desetiprocentní sazby, nově se přesunou do dvanáctiprocentní,“ uvedl server Denik N s tím, že vyšší cenu volně dostupných léčiv pocítí pacienti na cenách léků proti horečce, lécích na bolest, u kapek na kašel nebo u antikoncepce.


Prezident České lékařské komory Milan Kubek následně označil vyjádření členů vlády za přebrept.

„Ministr Stanjura měl přitom na dnešní tiskovce zajímavý přebrept, že léky zlevní. Pokud je celá reforma promyšlená tak důkladně jako tato část, pak potěš pánbůh,“ řekl Kubek Deníku N.

A ve stejném duchu se vyjádřil také expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál, který mj. vysoupil na demonstracích Česko proti bídě pořádaných advokátem a předsedou strany PRO Jindřichem Rajchlem. Dostál upozornil např. na to, kolik peněz vláda vydala za vakcíny proti koronaviru.

„Na vládní tiskovce nepustili ke slovu Válka. Mohl pohovořit o 4 mld. za C19 vax, které budeme kupovat a vylévat až do 2026. Ale proč krátit Pfizer, když můžete zdanit nemovitosti nebo zvýšit odvody OSVČ, že? Nehledě na desetimiliardy vaty ve zdravotním pojištění a v přímořízeném sektoru MZČR," napsal Dostál. 

Také jsme psali:
Naprostý chaos a jedno velké fiasko. Rajchl tepal vládu

V souvislosti s řečmi o snížení, resp. zvýšení cen léků zmínil Dostál citát ze slavné knihy George Orwella "1984", kde Orwell naznačil, jak diktatury postupují v manipulaci s lidmi.

„Svoboda je otroctví, nevědomost je síla... zdražení léků je zlevnění? Léky šly do 10% DPH ‚sazbovou‘ novelou k 1. 1. 2015. To žil Zbyněk Stanjura, ministr financí, osm let někde pod kamenem? A Vlastimil Válek, ministr odpovědný za cenotvorbu léků, tohle neví ‚na první dobrou‘? Hodně slabé,“ podotkl Dostál.

Konsolidační balíček nebo spíše "batoh" trefně popsal také advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ve svém příspěvku narážel na vysvětlení šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, jak se "handlovalo" se sazbami DPH mezi vládními koaličními stranami. „Slunce, seno, konsolidační batoh. Vzpomínáte na legendární hlášky Škopkové - když vy přistavíte, tak my to poženeme na štok, když vy břizolit, tak my kachličky a když vy inženýrku, tak my… to ještě uvidíte," napsal Hašek a zároveň poděkoval Markétě Pekarové Adamové za vysvětlení, jak pracuje nynější pětikoalice. „Tak doufám, že se co nejdříve dočkáme televizním příměrem. Tak teď už jdeme do finále a za všechno vážně dík… s naší partou rozehranou nashledanou”. A já dodávám - raději SBOHEM!" napsal Hašek.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%