Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Dokáže Pavel, že nebyl jen vládní kandidát? Fiala na kobereček

Dokáže Pavel, že nebyl jen vládní kandidát? Fiala na kobereček

Prezident Pavel se tak chystá na jeden s prvních střetů s premiérem Fialou poté, co byl do funkce zvolen coby "vládní kandidát". Mnozí mu vyčítali, že bude spíše "stát v ústraní" a nebude se Fialovi do jeho vládnutí plést. 

Petr Pavel, prezident ČR
27. dubna 2023 - 11:03

Prezident Petr Pavel při včerejší návštěvě Libereckého kraje kritizoval komunikaci vlády s kraji a obcemi o rušení poboček České pošty a finančních úřadů. Na tiskové konferenci také poznamenal, že záměr nebyl nijak konzultován s hejtmany a starosty a současně také apeloval na decentralizaci státních i dalších institucí.

"Přináší to nejen řadu problémů, které potom starostové musejí řešit. Dalo se jim předejít, kdyby komunikace od počátku byla lepší," poznamenal Pavel.

Kabinet nedávno schválil nařízení, které povede ke snížení minimálního počtu poboček provozovaných poštou na 2900. Pošta již dříve zveřejnila předběžný seznam 300 pošt ke zrušení. Ministerstvo financí také od července zruší 77 z 201 územních pracovišť finančních úřadů. Z toho 56 budou pracoviště, která už nyní fungovala v omezeném režimu.

Se zástupci vládního kabinetu chce Pavel řešit i to, do jaké míry je rozhodnutí o rušení poboček pošty závazné, či zda se do něj dá ještě vstupovat. "Protože diskuse s kraji a se starosty mohla vést k tomu, že by byli schopni situaci i při dosažení cíle, který vláda sledovala, řešit i efektivnějšími způsoby," uvedl. Zmínil například program Pošta partner, což jsou pobočky, které obsluhují obce nebo soukromníci.


Dalším problémem podle Pavla je decentralizace institucí, a to jak státních, tak vzdělávacích či kulturních. "Mohla by výrazně pomoci regionům pozvednout úroveň, protože jakákoli centrální instituce nebo její pobočka přináší do regionů nové příležitosti," konstatoval prezident.

S Fialou bude Pavel příští týden jednat i o obměně ve vládě po oznámené rezignaci ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) nebo o připravovaném vládním návrhu na konsolidaci státního rozpočtu. 

Prezident chce mimo jiné znát Fialovu představu o tom, co hodlá dělat s vnímáním vlády velkou částí veřejnosti. Například z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) vyplynulo, že Fialova vláda dostala od obyvatel Česka nejhorší hodnocení od kabinetu Petra Nečase (ODS) v roce 2013.

Premiér a ministři sice hovoří o tom, že mají odvahu přijímat nepopulární kroky, které jsou potřebné. Mnohem důležitější je ale správně lidem vysvětlit, proč jsou daná opatření nutná, míní prezident Pavel.

Také jsme psali:

Pavel se tak chystá na jeden s prvních střetů s premiérem Fialou poté, co byl do funkce zvolen coby "vládní kandidát". Mnozí mu vyčítali, že bude spíše "stát v ústraní" a nebude se Fialovi plést do jeho výkonu z pozice předsedy vlády. Velkou kritiku schytal Pavel hned pár dní po svém oficiálním uvedení do funkce, kdy podepsal zákon o nižší valorizaci důchodů. 

(nov, prvnizpravy.cz, foto: youtube)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%