Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Dobří holubi se vracejí a s nimi možná i Kalousek

Dobří holubi se vracejí a s nimi možná i Kalousek

Bývalý ministr financí a předseda lidovců i TOP 09 Miroslav Kalousek přemýšlí o návratu do politiky, ze které odešel před dvěma lety. Nabídku mu učinil šéf pražské topky Jiří Pospíšil. Vyjádřil ale i k možnému návratu cestou europarlamentu.

Miroslav Kalousek
10. května 2023 - 10:30

Miroslav Kalousek by se mohl podle informací serveru seznamzpravy.cz vrátit poté, co dostal nabídku kandidatury do Senátu na Praze 2. Volby jsou příští rok na podzim.

„Učinili jsme Mirku Kalouskovi za pražskou TOP 09 nabídku, že by mohl kandidovat na Praze 2 do Senátu. Konzultovali jsme to i s našimi politickými partnery. ODS ví, že to panu Kalouskovi nabízíme, jsou s tím v souladu. Paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová to rovněž nijak nerozporovala,“ řekl seznam zprávám šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Kalousek se zatím k nabídce nevyjádřil a staví se k ní rezervovaně. Důvodem může být fakt, že na Praze 2 bude obhajovat senátorský mandát nedávný prezidentský kandidát Marek Hilšer.


„Při poslední schůzce, což už bude třeba dva měsíce, pan Kalousek řekl, že si to musí rozmyslet. Přišlo mi, že se k tomu staví rezervovaně, neřekl ano ani ne, chápu to tak, že jeho finální slovo uslyšíme v létě,“ dodal europoslanec Jiří Pospíšil, kdy se má bývalý šéf topky vyjádřit.

Přitom na konci března tohoto roku nevyloučil ani kandidaturu do Evropského parlamentu. 

„Domácí politika je s evropskou velmi provázaná. Já jsem jasně řekl, že v tomto roce nebudu kandidovat do žádných voleb. Do jakých voleb budu kandidovat v následujících letech, ještě nevím. Možná do žádných, možná do všech, je to jenom rozhodnutí mé a strany, která mě bude, nebo nebude chtít nominovat,“ odpověděl Kalousek na dotaz položený Deníkem N.

Také jsme psali:

Poté zdůraznil, že je to jedna z možností, kterou zvažuje. Je otázkou, zda se chce ještě vracet do politiky. To je podle něj věc diskuzí. TOP 09 přitom koncem března uvedla, že je možnost, že by svého bývalého předsedu mohla vyslat do evropských voleb.

Ať už se rozhodne jakkoli, buď kandidovat do Senátu, nebo kandidovat do Evropského parlamentu nebo nakonec nebude kandidovat nikam, dává najevo, že z veřejného prostoru rozhodně mizet nehodlá. Dokázal to i při oslavách 78. výročí konce druhé světové války, kdy nešetřil kritikou Sovětského svazu. Jeho Rudá armáda sice Československo osvobodila, ale zároveň s sebou přitáhla praktiky totalitního režimu.

„9. května vstoupila do již osvobozené Prahy Rudá armáda. V následujících dnech unášeli agenti SMERŠ stovky čsl. občanů ruské národnosti do sovětských gulagů. Je věčnou hanbou čsl. vlády a E. Beneše, že proti těmto zločinům neprotestovali a nepokusili se své občany zachránit,“ napsal Kalousek na twitteru.

Také jsme psali:

„8. května 1945 přijal vítěz Pražského povstání, generál Karel Kutlvašr, podmínky kapitulace německých jednotek. Vlast se generálovi odměnila: Strávil 12 let v nelidském komunistickém vězení a po propuštění dostal důchod 230 Kč/měs. Ať žije svoboda, smrt nacismu a komunismu!“ uvedl na svém twitteru ještě Kalousek. 

Miroslav Kalousek byl poslancem v Parlamentu České republiky od roku 1998. Během své politické kariéry působil jako předseda KDU-ČSL, podílel se na založení strany TOP 09, které poté rovněž předsedal. Zastával také funkci ministra financí v Nečasově a Topolánkově druhé vládě.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%