Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Česká televize pod palbou. Bobošíková trefila do černého

Česká televize pod palbou. Bobošíková trefila do černého

Jak moc je důvěryhodná Česká televize a její zpravodajství? Pod roušku politické "vyváženosti a nestrannosti" naší veřejnoprávní televize nahlédla ve svém novém pořadu moderátorka Jana Bobošíková. 

Jana Bobošíková
30. března 2023 - 10:30

Bobošíková rozkryla, jak členové Rady ČT zvolení pětikoalicí zatajují před Poslaneckou sněmovnou prokázanou nevyváženost pořadů a chyby moderátorů a také poukázala na to, jak někteří radní odmítají dát slovo zástupcům veřejnosti, která je přitom platí.

„Je evidentní, že ti, kteří v tuto chvíli rozhodují o České televizi, tedy poslanci pětikoalice, rozhodně nechtějí, aby Česká televize byla nezávislá a objektivní, její jednostrannost jim vyhovuje,“ reagovala Bobošíková na analýzu společnosti Media Tenor z prezidentských debat. Analýzy také ukazují, že Česká televize až desetkrát častěji útočí na šéfa opozice Babiše než na premiéra Fialu. 

„Česká televize je zkrátka na té správné straně,“ dodala ironicky moderátorka v pořadu Aby bylo jasno


Vítězstvím pětikoalice ve volbách rozhodně veřejnoprávní podpora vlády nekončí. „Na politické scéně, viděno očima České televize, nadále zůstává největším zloduchem opoziční hnutí ANO, tak to servíruje televize divákům, kteří si ji povinně platí,“ odkázala Jana Bobošíková na analýzu společnosti Media Tenor a závěry z výroční zprávy o činnosti ČT v roce 2022, kterou schválila televizní rada.

„Nepřekvapí nás ani účast politiků v Otázkách Václava Moravce, ti vládní byli zváni dvakrát častěji než ti opoziční. A čelili mnohem menší konfrontaci ze strany moderátora,“ prohlásila dále Bobošíková na základě závěru z analýz.


Na nevyváženost Otázek Václava Moravce poukázal člen Rady ČT Pavel Matocha, noví radní zvolení Fialovou pětikoalicí zabránili, aby tato informace byla ve výroční zprávě o činnosti České televize uveřejněna, jak informoval na sociální síti.

Proti tomu, aby se veřejnost dozvěděla o neobjektivitě pořadu, jsou předseda Rady ČT Karel Novák a Ilja Racek. Oba bývalí zaměstnanci České televize. Dále bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek, Ladislav Mrklas z CEVRO institutu, novinářka Milada Richterová a ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Zmínění zabránili také tomu, aby se do výroční zprávy dostala informace, že Rada České televize v roce 2022 pětkrát konstatovala porušení Kodexu ČT, například v pořadu Události nebo v pořadu Reportéři ČT.

„Uvádět kritiku a fakta do výroční zprávy už se nenosí,“ řekla Bobošíková s tím, že nového generálního ředitele ČT tak budou vybírat lidé, kteří odmítají veřejnost informovat o chybách, ke kterým pod vedením současného ředitele Petra Dvořáka dochází. 

Také jsme psali:

„To bude, panečku, objektivní výběrové řízení,“ dodala ironicky Bobošíková.

Ze záznamu z veřejného jednání Rady ČT také Bobošíková ukazuje, jak radní zvolený pětikoalicí Vlastimil Ježek odmítá na svých jednáních dát slovo zástupcům veřejnosti, kteří se chtějí dotazovat ředitele Dvořáka. „Občan má asi jen držet pusu a krok a samozřejmě platit poplatky,“ dodala závěrem Bobošíková.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%