Svátek má: Šarlota|Zoe

Politika

Velikost textu:

Bafuňář Kejval si chyby nepřipouští

Bafuňář Kejval si chyby nepřipouští

Je tomu více než měsíc, když zhasl olympijský oheň v Tokiu. Zůstávají vzpomínky, povětšinou příznivé.

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru
13. září 2021 - 10:20

Málokterý fanoušek dokáže zapomenout na fantastický rozstřel o zlatou medaili mezi Jiřím Liptákem a Davidem Kosteleckým a jejich kamarádské vystupování během celé soutěže. Některé vzpomínky jsou méně příjemné a neustále se vracejí. Mezi nimi je český symbol her, covidový let Českého olympijského výboru vládním speciálem.


Pravdy se bohužel asi již nebude možné se dobrat, požadované odebrané vzorky zůstanou v Japonku a sportovci se tak nedozví, kde byl opravdovým zdrojem jejich lidských katastrof. Byli jsme přinuceni akceptovat arogantní vyjádření Jiřího Kejvala, předsedy Českého olympijského výboru. Na tiskové konferenci po příletu ani neviděl důvod se omlouvat postiženým sportovcům. O finanční kompenzaci ani nemluvě, protože nikdo za nic nemůže. V příkrém rozporu s jednáním jediného (!) statutárního zástupce ČOV Jiřího Kejvala je reakce předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila. Ten neváhal a během uplynulého měsíce udělil sportovcům Stříbrnou medaili předsedy Senátu, aby alespoň symbolicky uznal vynaložené úsilí v přípravě na nejprestižnější sportovní události.

S odstupem času navíc vyplouvají na povrch další detaily (ne)povedené mise. Díky údajnému zasedacímu pořádku se do karantény dostali členové štábu mise ČOV. Je zvláštní, že nikdo z nich nebyl během Her pozitivní. Nicméně jejich plánované zapojení do zajištění servisu pro servis se nekonalo. A tak například Zdeněk Štybar musel údajně jít na předzávodní poradu vedoucích výprav. Že se měl místo toho soustředit a připravovat na své vystoupení, je nabíledni.


Paradoxně, výkonný výbor ČOV pochválil šéfa mise Martina Doktora za odvedenou práci. Je přitom zcela zjevné, že jako krizový manažer selhal. Pravda, někteří členové vedení mu moc nepomohli, ale to je otázka jejich svědomí. Například místopředseda pro olympismus Zdeněk Haník se chlubí v příloze Deníku Sport, jak se pohyboval mezi hotelem a sportovištěmi.

Pokud by byla situace tak tragická, jak se ji snažili popsat Kejval s Doktorem, bylo by logické, aby situaci zachraňoval každý. Tak tomu evidentně dle vyjádření Haníka nebylo, jeho nasazení nebylo potřeba. Navíc bývalý šéf volejbalu je znám svou pracovitostí, jistě by neměl problém přiložit ruku dílu. Zkrátka, jsme svědky permanentního mlžení ze strany Českého olympijského výboru, tato mlha bohužel se nerozplývá ani po měsíci od ukončení Her.

(svob,prvnizpravy.cz,foto:arch.)