Svátek má: Šarlota|Zoe

Byznys

Velikost textu:

Tuzemské maloobchodní tržby pokračují v růstu

Tuzemské maloobchodní tržby pokračují v růstu

Úvod týdne byl poznamenán svátky na amerických trzích. Dnešek by tak měl přinést návrat aktivity. Pomoci by k tomu mohla i data z německého průmyslu, která by měla investory potěšit.

Ilustrační foto
7. září 2021 - 08:17

Dobrou zprávou bude i finální odhad růstu HDP eurozóny za druhé čtvrtletí. To podle nás přinese revizi směrem nahoru. Na pozitivní vlně nadále jedou i tuzemské maloobchodní tržby, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční bvanky.

HDP v eurozóně bude revidováno nahoru

Německý průmysl podle nás vykáže za červenec růst 1,4 % m/m a 5,7 % y/y. Zlepší si tak výsledky po překvapivě bídném prvním a druhém čtvrtletí. Hlavním důvodem by mělo být zlepšení dodavatelských problémů a nárůst aktivity po měsících lockdownu. Pozitivní zprávou by mělo být i zveřejnění finálního odhadu růstu HDP za celou eurozónu v druhém čtvrtletí. Ta podle nás přinese revizi o dvě desetiny na 2,2 % q/q. Od původního zveřejnění se dočkaly již zlepšení Německo i Francie a ostatní země zůstaly minimálně na původních číslech.

V tuzemsku ČSÚ zveřejní výsledek červencových maloobchodních tržeb. Ty v posledních měsících ukázaly solidní růst, který předčil odhady. Týkalo se to především tržeb bez zahnutí motoristického segmentu. Spotřebitelská důvěra po předchozím silném nárůstu sice v červenci mírně klesla, ale stále byla na úrovních indikující oživení maloobchodních tržeb, přičemž stále lze čekat určité pozitivní efekty pocovidového otevření služeb a obchodů. Pro červenec tak odhadujeme meziměsíční zvýšení tržeb bez prodejů aut o 0,2 % a zpomalení meziročního růstu na 3,0 % po předchozích 7,2 %. Růst celkových tržeb maloobchodu by pak měl dosáhnout 2,8 %. Zpomalení z předchozích vysokých temp je dáno rostoucí srovnávací základnou z léta minulého roku.


Koruna v úvodu týdne stagnuje

Meziměsíční růst průmyslové výroby v České republice v červenci zrychlil. Problém se zpožděnými subdodávkami přetrvává a odráží se především v poklesu výroby aut. Rostou ale ostatní sektory. Export se po předchozím poklesu mírně zotavil, nicméně i tak v červenci setrval v deficitu, který ovšem tentokrát nepřekvapil.  Výkon stavebnictví byl v červenci relativně slabý, ale naději na pokračování pomalé expanze stavebnictví nepodkopal. Celý komentář na https://bit.ly/3th5z0n.

Úvod týdne se nesl v poklidném duchu zejména díky volnému dni v USA. Tématem dne zůstaly páteční data z amerického trhu práce, která výrazně zklamala. Trhy to tak vyhodnotily jako znamení možného odložení začátku utahování měnové politiky Fedu. Výsledkem pak byl návrat akciových trhů k nedávným maximům. Americký dolar však spíše stagnoval a tak ani regionální trh nepřinesl příliš nového. Koruna i maďarský forint v úvodu týdne zůstaly téměř beze změny. Živo bylo alespoň na polském trhu. Guvernér tamní centrální banky v rozhovoru krotil rostoucí tržní očekávání a naděje na první zvýšení úrokových sazeb. To vedlo k výraznému poklesu tržní sazeb a oslabení polského zlotého o téměř půl procenta na 4,525 PLN/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
744
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
974.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
858.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15620
O2 C.R.
252.5
UNIPETROL
382.5
VIG
653