Svátek má: Milena

Byznys

Velikost textu:

Růst aktivity v americkém sektoru služeb přibrzďuje

Růst aktivity v americkém sektoru služeb přibrzďuje

ISM index aktivity ve službách za září USA ukáže zpomalující, ale přesto stále rychle expandující terciální sektor. Současně index naznačí, jak budou vypadat ostře sledovaná data z trhu práce, která budou zveřejněna v pátek.

Ilustrační foto
5. října 2021 - 09:30

PMI potvrdí zpomalování expanze služeb v Evropě a PPI pokračování rychlého růstu cen průmyslových výrobců, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Inflace v eurozóně se drží výš

Nejzajímavějším údajem dneška pravděpodobně bude zveřejnění ISM indexu aktivity v americkém sektoru služeb za září. Její růst by měl jen postupně zpomalovat ovšem na stále rychlé tempo. Námi i trhem odhadovaná úroveň indexu 60,0 bodů je stále indikací silné expanze. Index ISM také naznačí, jak by mohla vypadat data z trhu práce, která budou v USA zveřejněna na konci týdne. Snižování předstihových indikátorů rovněž koresponduje s očekáváním zpomalování tempa růstu HDP, kde pro třetí čtvrtletí čekáme 5,0 % po 6,7 % v Q2. Na druhou stranu připomeňme, že protějšek indexu ISM ze zpracovatelského průmyslu vykázal v září nečekané zlepšení nad 61 bodů. Od zveřejnění deficitu obchodní bilance USA za srpen reakci trhu nečekáme, ale bude zajímavé sledovat, jak problémy s nedostatkem kapacit pro vykládání dodávek na jihokalifornském pobřeží tlumí prohlubování deficitu.

V Evropě by dnes zveřejnění finálních indexů PMI, ani vývoj cen výrobců za srpen překvapit neměly, a tak pravděpodobně potvrdí zpomalování růstu aktivity ve službách a pokračování rychlého zdražování na straně průmyslových výrobců. Středoevropský kalendář je prázdný a finanční trh tak bude sledovat globální vývoj. V Polsku nicméně narůstá nervozita před tamějším zítřejším zasedáním centrální banky. Analytici změnu úrokových sazeb nečekají. Nicméně po zveřejnění zápisu z minulého jednání NBP pod Liviem zrychlující inflace a zvyšování sazeb v ČR a Maďarsku finanční trh čím dál více spekuluje na možnost brzkého začátku utahování měnové politiky a výnosy polských dluhopisů rychle rostou.Začátek týdne byl na finančním trhu poklidný

Vývoj na finančním trhu byl včera velmi poklidný, bez větších impulsů. Akciové trhy v USA i v Evropě se pohybovaly smíšeně, ale nakonec převládl pokles. Dolar během dne proti euru oslabil o 0,3 %, později ztráty umazával.

Tovární objednávky v USA za srpen vykázaly růst o 1,2 %, což bylo mírně nad odhady. Předchozí údaj byl navíc revidován lehce vzhůru.

Kurz české koruny se bez větších změn pohyboval v blízkosti 25,32 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint mírně vůči euru posilovaly. Polský zlotý ke konci dne oslabil. Členka Polské národní banky Gryzyna Ancyparowitz uvedla, že centrální banka bude postupně normalizovat měnovou politiku kvůli klesajícímu vlivu pandemie na ekonomiku. Maďarská centrální banka včera odmítla všechny nabídky v tendru na FX Swapy. Již v září centrální banka uvedla, že hodlá tento program omezovat.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
813
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
1033.5
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
955
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
16640
O2 C.R.
269
UNIPETROL
382.5
VIG
625.5