Svátek má: Zlata

Byznys

Velikost textu:

Inflace v eurozóně přesáhne v druhé polovině roku 2 %

Inflace v eurozóně přesáhne v druhé polovině roku 2 %

Dnešní obchodování bude spíše o střebávání včerejšího výsledku jednání americké centrální banky.

Ilustrační foto
17. června 2021 - 09:30

Ekonomický kalendář nabídne pouze finální čtení květnové inflace v eurozóně. To podle nás potvrdí nárůst meziročního tempa z 1,6 % na 2,0 % a jádrovou inflaci na úrovni 0,9 %. Druhá polovina roku by měla být ve znamení růstu jádrové inflace k 1,5 % díky srovnávací základně a snížení DPH v Německu v druhé polovině minulého roku. Ve spojení s růstem cen energií očekáváme, že celková inflace se vyšplhá až na 2,3 %. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky.

Pozitivní vyhlídky koruny kalí silnější dolar vůči euru

Včerejší evropské obchodování bylo spíše ve znamení vyčkávání než v přísunu nových informací. Trhy sledovaly dlouho očekávané setkání amerického a ruského prezidenta a připravovaly se na večerní rozhodnutí americké centrální banky. Tomu odpovídala i aktivita na finančních trzích. Eurodolar po celý den stagnoval, úrokové sazby a dluhopisové výnosy poskočili vzhůru o jeden až dva body a ropa mírně korigovala své nejvyšší hodnoty od dubna 2019. K výraznějším pohybům došlo až během tiskové konference guvernéra Fedu.

Ten překvapil jestřábím tónem, který vyslal dolar k silnějším hodnotám a posunul výnosy státních dluhopisů 6-8 bps nahoru. Důvodem byla zejména změna prognózy centrální banky, která nově počítá s dvěma zvýšeními úrokových sazeb do konce roku 2023, což je v souladu i s naší prognózou. Předchozí verze v tomto horizontu přitom se zvyšováním úrokových sazeb nepočítala. Na druhou stranu šéf Fedu potvrdil současnou úroveň nákupů finančních aktiv, ale zároveň zmínil, že se začínají bavit o tom, kdy se začít zabývat koncem nákupů. Růst inflace i nadále centrální banka vidí jako dočasný, je ale připravena reagovat, pokud by se ukázal opak.


Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,9 %. Čekalo se přitom zpomalení zdražování na straně výrobců na 0,4 % po předchozím růstu cen o 0,8 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 5,1 % z předchozího 4,6 %. Za necelou polovinou meziměsíčního zdražení stálo tentokrát odvětví kovodělné, dále se opět citelně zvýšily ceny v odvětví chemických látek a výrobků a z jedné čtvrtiny byl za zdražením sektor zpracování ropy.

Včerejším dnem začala mediální karanténa ČNB před zasedáním, které proběhne příští týden ve středu. Na poslední chvíli přispěchali se svým vyjádřením tři členové bankovní rady: guvernér Jiří Rusnok, viceguvernér Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda. Shodně navázali na viceguvernéra Marka Moru a Tomáše Holuba, kteří podporují zvyšování úrokových sazeb již příští týden. Tento krok se tak stal velmi pravděpodobným, ačkoli se zdá, že hlasování nebude zcela jednotné.

Korunové úrokové sazby včera dohnaly v krátkých splatnostech propad z konce minulého týdne a vůči euru jsou tak nejvyšší za posledních deset dní. Pozitivní vyhlídky pro korunu však narušilo jednání americké centrální banky, které poslalo dolar k nejsilnějším hodnotám vůči euru od konce dubna. Pokud by na těchto úrovních zůstal déle, koruna by byla nucena setrvat kolem hodnoty 25,50 za euro delší dobu. Zasedání ČNB příští týden by však mělo být nezávisle na výsledku jasným impulsem pro silnější korunu.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
700
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
936.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
865.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15940
O2 C.R.
263
UNIPETROL
382.5
VIG
627