Svátek má: Zlata

Byznys

Velikost textu:

Ceny v německém výrobním sektoru pokračují v rychlém růstu

Ceny v německém výrobním sektoru pokračují v rychlém růstu

Dnešek bude na finančních trzích pravděpodobně ve znamení poklidného obchodování bez významných ekonomických stimulů.

Ilustrační foto
18. června 2021 - 09:30

Kalendář dnes zveřejňovaných dat totiž obsahuje pouze údaje spíše druhořadého charakteru, které nemají sílu trhem zahýbat. Zveřejněn bude květnový vývoj cen průmyslových výrobců v Německu. Ty podle tržního konsensu vzrostly meziročně o 6,4 % po předchozích 5,2 %. Významný vliv zde měla i nadále vyšší cena ropy, působily však pravděpodobně také vyšší ceny dalších surovin a vybraných výrobních komponent. Region nabídne pouze polská data z trhu práce za květen, komentuje pro Prvnizpravy.cz Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Růst cen průmyslových výrobců v Německu zrychlí nad 6 %

Dnešní kalendář je téměř prázdný a těch málo položek, které obsahuje, rozhodně nemají sílu děním na finančních trzích zahýbat. V Německu zveřejní květnový vývoj cen průmyslových výrobců. Jejich meziroční růst podle tržního konsensu zrychlil z 5,2 % na 6,4 %. Za rychlým růstem cen ve výrobním sektoru stála z velké části i nadále vyšší cena ropy na světových trzích, vliv však pravděpodobně měly i rostoucí ceny dalších surovin a vybraných vstupů do výroby.

V regionu dnešek nabídne pouze květnová data z polského trhu práce. Meziroční růst tamní průměrné mzdy by měl mírně zrychlit z 9,9 % na 10,4 %. Výrazná dynamika polských mezd je významně ovlivněna nízkou srovnávací základnou, když loni krátce po vypuknutí pandemie došlo k jejímu razantnímu snížení. V dalších měsících již bude tento vliv slábnout a růstové tempo by se tak mělo začít pomalu vracet k obvyklým hodnotám. Stejné je to i v případě vývoje polské zaměstnanosti. I zde se zejména vlivem nízké srovnávací základny čeká zrychlení jejího meziročního růstu z 0,9 % na 2,5 %.Americký Fed poskytl silný impuls pro finanční trhy

Globální finanční trhy včera vstřebávaly především zasedání amerického Fedu z předchozího dne. To překvapilo v prvé řadě tím, že členové FOMC výboru nyní očekávají v průměru dvě zvýšení úrokových sazeb v roce 2023, zatímco ještě v březnu předpokládali jejich pokračující stabilitu na současných úrovních až do konce zmíněného roku. Ještě více jestřábím dojmem pak působí skutečnost, že 7 z 18 členů FOMC výboru očekává první zvýšení úrokových sazeb před koncem roku 2022. Naše prognóza předpokládá dvojí zvýšení amerických úrokových sazeb v druhé polovině roku 2023. S postupným přibližováním okamžiku prvního zvýšení sazeb se blíží i chvíle, kdy Fed začne snižovat objem nákupů aktiv. První zmínky o plánu na snižování množství nakupovaných aktiv bychom mohli od představitelů Fedu slýchat již v průběhu léta a jeho oficiální ohlášení čekáme na podzim. K samotným nižším nákupů by pak mělo docházet od počátku roku 2022.

Na jestřábí zprávy z americké centrální banky reagovaly dolarové úrokové sazby poměrně silným nárůstem. To byl samozřejmě významný impuls i pro samotný americký dolar, který vůči euru posílil ze zhruba 1,211 USD/EUR před středečním jednáním Fedu na včerejších přibližně 1,194 USD/EUR, tedy o necelé 1,5 %. Již v minulosti jsme viděli, že akciový trh je na jakékoliv indikace možného snížení podpory ze strany Fedu citlivý a nepřekvapí tak, že ztrácel (index S&P 500 během středečního obchodování klesl o zhruba půl procenta, včera již pouze stagnoval).

Na regionálním trhu včera dominovaly výše zmíněné globální události a ve vleku oslabujícího eura ztrácela jak česká koruna, tak i maďarský forint a polský zlotý. Kurz naší měny se dostal mírně nad 25,50 za euro. Zpět k silnější hodnotám by koruně mohlo pomoci blížící se jednání bankovní rady ČNB, které se koná příští středu. Převážná část finančního trhu a také většina analytiků po jestřábích vyjádřeních tuzemských centrálních bankéřů z posledních dnů očekává, že centrální banka za týden úrokové sazby zvýší. Zajímavé zcela jistě budou také možné indikace toho, jak by se úrokové sazby měly vyvíjet v dalších měsících.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
700
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
936.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
865.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15940
O2 C.R.
263
UNIPETROL
382.5
VIG
627