Svátek má: Milena

Byznys

Velikost textu:

ADP report ukáže na další zlepšení na americkém trhu práce

ADP report ukáže na další zlepšení na americkém trhu práce

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn ADP report mapující počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru.

Ilustrační foto
6. října 2021 - 09:30

Ten zřejmě ukáže jejich další solidní růst. Naopak německé tovární objednávky čeká výrazná korekce. I tak se ale udrží výrazně nad předkrizovou úrovní. Polská centrální banka ponechá dnes sazby beze změny, a to navzdory inflaci výrazně nad cílem. Zpřísnění tamní měnové politiky očekáváme až na březnovém zasedání. Domácí kalendář je prázdný, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Německé tovární objednávky čeká výrazný pokles

Ve Spojených státech bude zveřejněn zářijový ADP report. Ten by měl dle konsenzu trhu vykázat 440 tisíc nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru. Solidní výsledek dnešní statistiky by měl být příslibem i pro páteční klíčové Nonfarm Payrolls. U těch se očekává ve srovnání se srpnem zhruba dvojnásobný přírůstek, což by mělo vést i k poklesu míry nezaměstnanosti na 5,1 %. Data z amerického trhu práce by tak dolaru mohla dopomoci k dalším zisků.

Z evropského kalendáře stojí za zmínku německé tovární objednávky. Ty v srpnu zřejmě poklesly o výrazná 2,3 % m/m, po silných růstech zaznamenaných ve dvou předchozích měsících. Korekci očekáváme především u zahraničních objednávek, které v červenci meziměsíčně vzrostly o 8 %. Domácí objednávky by naopak mohly mírně růst. Celkově tovární objednávky stále zůstávají výrazně nad předkrizovými úrovněmi, čímž se podstatně odlišují od vývoje německé průmyslové produkce. Ta stále trpí v důsledku problémů se subdodávkami.

V regionu k jednacímu stolu zasedne polská centrální banka. Ta s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny, a to i přesto, že zářijová inflace překvapila růstem na 5,8 % y/y. Nahoru jí vytlačily ceny pohonných (28,6 % y/y) a potravin (4,4 % y/y). Kolem 4 % se však stále pohybuje i jádrová inflace. Vzhledem k vývoji cen pohonných hmot v Polsku je navíc pravděpodobné, že inflace poroste i v následujících měsících. I tak ale v polském výboru pro měnové otázky na nadcházejícím zasedání zřejmě převládne holubičí tábor v čele s guvernérem Glapinským. I ten už se ale vyjádřil ve smyslu, že se Polsko blíží k utahování měnových podmínek. Pokud to bude potřeba, nebude centrální banka se zpřísňováním měnové politiky váhat. Zároveň dodal, že nižší nákupy aktiv jsou ekvivalentem zvyšování úrokových sazeb. Podstatné je podle něho ale neohrozit hospodářský růst. Ostrou diskuzi ohledně zpřísňování měnových podmínek lze očekávat v listopadu, kdy centrální banka bude mít k dispozici novou prognózu. Ta výhled inflace ve srovnání s červencem zřejmě posune směrem nahoru. I tak se ale domníváme, že první zvýšení úrokových sazeb přijde až v březnu 2022. Podstatným důvodem pro ponechání sazeb beze změny bude současná rozjíždějící se čtvrtá pandemická vlna.Na prolomení úrovně 25,30 CZK/EUR koruna sílu nemá

Na domácí půdě byl včera zveřejněn vývoj podílu nezaměstnaných osob za září. Ten ukázal, že se český trh práce utahuje, když nezaměstnanost poklesla o další desetinu, a to na 3,5 %.

Pro kurz koruny zveřejněná data žádný významný impulz nepředstavovala. Kurz se i nadále pohyboval lehce nad hladinou 25,30 CZK/EUR. Ve srovnání s úterním obchodováním byl sice o 0,1 % silnější, o prolomení hladiny 25,30 CZK/EUR se však domácí měna ani nepokusila. K tomu bude třeba silnější argument, kterého se jí ale zřejmě nedostane ani během dneška. Pro následující dny je tak nejpravděpodobnější obchodování kolem současných úrovní. To, co korunu nepouští na silnější hladiny, je i slábnoucí společná evropská měna. Ta včera ztratila 0,3 % a posunula se na 1,159 USD/EUR. Oslabovaly i ostatní regionální měny. Polský zlotý o 0,2 % na 4,60 PLN/EUR, maďarský forint pak o 0,3 % na 357,4 HUF/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
813
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
1033.5
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
955
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
16640
O2 C.R.
269
UNIPETROL
382.5
VIG
625.5