Svátek má: Marián

Komentáře

Znepokojivý vývoj inflace od roku 2012

Národní socialisté s mimořádným znepokojením sledují vývoj inflace od počátku roku 2012, což je důsledek zvýšení sazeb DPH. Souhrnný nárůst inflace za posledních dvanáct měsíců dosahuje téměř 5 % (souhrn nárůstu inflace v lednu v letech 2012 a 2013).


Nárůst cen není přitom doprovázen odpovídajícím tempem růstu mezd a důchodů. Proto dochází k poklesu reálných příjmů občanů, proto je inflace aktuálně považována velkou částí české společnosti za mimořádný společenský problém.

V nejpodstatnějších částech spotřebního koše zboží a služeb – potraviny, energie, vodné a stočné, bankovní poplatky, poplatky za internet a telefon – se projevuje cenový diktát podnikatelských subjektů, které tyto zboží a služby nabízejí.

V českých supermarketech, které jsou součástí dceřiných firem, je potravinářské zboží obecně méně kvalitní, nežli např. v Německu a toto zboží je v základním spotřebním koši v průměru u nás až o třetinu dražší nežli v Německu. Český stát připustil deformaci trhu s potravinami (a nejen s nimi), umožnil narušit tržní prostředí kartelovými dohodami, vytvářením oligopolů a monopolů.

Občané platí monopolně vysoké ceny potravinářského zboží a výše jmenovaných služeb, což způsobuje drahotu a inflaci. Občané střední třídy, nízkopříjmových vrstev chudnou, firmy zapojené do kartelových dohod, podniky s velkou tržní silou či vytvářející oligopoly, naopak zvyšují podstatně své zisky. A ty často odvádějí ve formě dividend z naší republiky (ročně v průměru posledních pěti let to bylo cca 260 mld. Kč).

Deformované tržní prostředí, nechránící české spotřebitele způsobuje tedy drahotu a inflaci. Národní socialisté budou ve sněmovně i mimo ni (v exekutivě, budou-li v příští vládě) prosazovat spravedlivou ochranu spotřebitelů před monopolně vysokými cenami a kartelovými dohodami.

Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%