Svátek má: Marián

Komentáře

Zajímavý přehled čínských kroků po vzniku pandemie

V současné době vrcholí útoky americké administrativy na Čínu a Světovou zdravotnickou organizace (WHO). Čína a WHO prý nedostatečně informovala svět o vznikající pandemii koronaviru na svém území.

Čínská ambasáda v Česku na facebooku zveřejnila „Přehled čínské otevřené transparentní a zodpovědné reakce na COVID-19“. V závěrečné části tohoto svého článku jej také uvádím. Z přehledu, který vypracovali Číňané je zřejmé, že od 27. do 31. prosince 2019 Číňané ve městě Wu-chan a v provincii Chu-pej, zjistili výskyt dosud neznámé nemoci. Již 3. ledna 2020 začala Čína zasílat WHO a dalším zemím zprávy a jejich aktualizace o vývoji situace ve zmíněné provincii.

Mimochodem, ve WHO mají Američané své pozorovatele a pracovníky. Není tedy pravda, s čím přichází nyní  americká administrativa, ale také třeba významná část českých médií, která tvrdí, že Čína zatajovala vznik pandemie a neinformovala o ní včas. Některé státy, např. Tchaj-wan, Singapur anebo Jižní Korea vyvodily z těchto informací, které mohly sdílet v rámci WHO,  taková opatření, která minimalizovala dopady koronaviru v těchto zemích.

Nic nebo skoro nic si z toho nevzaly evropské státy a žádné poučení z toho neudělala ani americká administrativa. Mimochodem, do Spojených států virus přišel podle liberálního amerického deníku New York Times v podobě zmutované v Evropě a nikoliv v jeho asijské mutaci. Konec konců americká vláda mohla sledovat i vývoj pandemie v Evropě, která přišla na řadu  o několik týdnů dříve, nežli Spojené  státy. Zejména prezident Trump na začátku pandemie v USA celou věc bagatelizoval. Zkrátka,  chce to objektivní a věcný přístup k pandemii a nikoliv avanturistický přístup, který obvykle končí hledáním nepřímých viníků při řešení dopadů vlastních chyb.

Zdá se, že v Číně je v současnosti pandemie plně pod kontrolou úřadů a Čína se tak vrací k normálnímu životu především v ekonomické oblasti, a to je dobře. Také pro světové hospodářství.

Také česká vláda zvládla krizi v té části pandemie velmi dobře. Dnes jsou věci, pokud jde o onemocnění koronavirem plně pod kontrolou vlády a úřadů. A vláda tak může rozvolňovat režim a zejména obnovovat chod ekonomiky. A to jednak záchrannými opatřeními k zajištění existence desetitisíců firem a podnikatelů a  také k zachování vysoké zaměstnanosti. V druhé fázi,  tedy po zajištění kontroly nad pandemií a eliminaci bezprostředních dopadů pandemii na ekonomiku  země, musí ovšem nastat přijetí  rozsáhlých investičních programů  k zajištění dlouhodobé prosperity české ekonomiky.


Přehled čínské otevřené, transparentní a zodpovědné reakce na Covid-19
Postup Číny v rámci vypuknutí epidemie COVID-19 (onemocnění způsobeného novým typem koronaviru) je otevřený, transparentní a zodpovědný.

Dne 27. prosince 2019 ohlásila ředitelka Oddělení respirační a kritické péče v Chupejské nemocnici integrované západní a tradiční čínské medicíny Zhang Jixian první tři podezřelé případy.

Dne 29. prosince 2019 provedla centra pro kontrolu a prevenci a nemocnice v Chu-peji a Wu-chanu epidemiologická šetření.

Dne 30. prosince 2019 vyhlásila městská zdravotnická komise ve Wu-chanu „naléhavé sdělení o léčbě pneumonie s neznámou příčinou vzniku“.

Dne 31. prosince 2019 vyslala Čínská národní zdravotnická komise skupinu expertů do Wu-chanu, aby prověřili situaci na místě.

Dne 3. ledna 2020 začala Čína zasílat WHO a dalším zemím aktualizace o vývoji situace.

Dne 7. ledna 2020 se podařilo izolovat virus.

Dne 8. ledna 2020 byl patogen předběžně identifikován.

Dne 11. ledna 2020 uvedlo Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí pět celých genomových sekvencí nového koronaviru a sdílelo data s celým světem včetně WHO.

Dne 23. ledna 2020 byl Wu-chan, město s 11 miliony obyvatel, uzavřen. Čínská vláda přijala nebývalá komplexní, rozhodná a velmi přísná opatření, která v mnoha aspektech přesahovala požadavky Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR).

Podle studie opublikované v akademickém časopise Science čínská rozhodná, pevná a včasná opatření napomohla snížit výskyt nemoci o 96%, než se očekávalo. Výzkumníci ve Spojených státech, Velké Británii a dalších zemích zdůraznili, že kontrolní opatření Číny úspěšně přerušily řetězovou reakci přenosu nemoci a získala tím drahocenný čas pro další země. Dosáhlo se toho za pomoci velkých obětí lidí ve Wu-chanu a dalších částech Číny.

Samotná Čína se stala obětí tohoto viru. Čína oceňuje solidaritu a podporu ostatních zemí a dělá vše pro to, aby podpořila ostatní, kdo se také stali oběťmi této epidemie. Virus je náš společný nepřítel a překonání této globální výzvy vyžaduje globální sjednocení.

Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%