Svátek má: Dita

Komentáře

Zajímají živnostníky opravdu obstrukce?

ODS a TOP 09 se v zájmu zakrytí své naprosté bezprogramovosti dají zřejmě dnešním dnem do obstrukcí návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb.

Je otázkou, komu ze skutečných živnostníků – ostatně autor těchto řádek je také živnostník – může takový zákon vadit.

Mít v účtech pořádek je přece základ. A že i živnostníci musí platit daně, to je přeci každému jasné. To, že všichni neradi platí daně, to je také jasné. Ale zaměstnanci se nemohou bránit. Daně jim jsou prostě strhávány zaměstnavatelem z výplaty a odesílány státu.

Připomeňme si, že v roce 2005, tedy před zavedením daňnových paušálů a společného zdanění manželů – činil odvod daní z příjmů OSVČ 26,5 miliardy korun.

V roce 2006, po zavedení zmíněných dvou úlev na dani z příjmu, dosáhla živnostenská daň 17,8 miliard korun.

V loňském roce už živnostenská daň nedosahovala ani jedné miliardy korun. To znamená, že téměř milion českých živnostníků zaplatilo na dani v průměru 1000 korun.

Podle mého názoru nejsou obstrukce, které pravicová opozice ve vztahu k vládnímu návrhu chystá, adekvátní. Žádný rozumný plátce živnostenské daně přeci nemůže souhlasit ani s tím, že by se vytvořil daňový režim, kde by platil daň jaksi dobrovolně. To je prostě demagogie a populismus.

Pak se obě dvě opoziční strany nemohou divit, že ztratí hlasy středního podnikatelského stavu ve prospěch A. Babiše.

Babiš by měl jen pokračovat ve svém úsilí o férovost daní dál. Zatím nechce ani slyšet o zavedení II. sazby daně z příjmu právnických osob pro největší české firmy, často oligopolního charakteru, které ovládají celá odvětví – v obchodě, v bankovnictví v zemědělství – zde se to pochopitelně týká i Agrofertu, a z nichž většina odvádí podstatnou část svých zisků (až 300 miliard ročně) v dividendách do zahraničí na konta svých mateřských společností.

Chci se vsadit o to, že zavedení elektronické evidence tržeb může sice do státní kasy pár miliard korun přinést, ale zavedení II. sazby korporátní daně by mělo násobně vyšší přínos a pomohlo by v krátké době eliminovat schodky státního rozpočtu. Ovšem pro A. Babiše jsou živnostníci snazším terčem nežli velké, často mezinárodní korporace.

Jiří Paroubek
vasevec.cz

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%