Svátek má: Medard

Komentáře

Za pár měsíců se člověk naučí dělat buřty, ne však zahraniční politiku

V HN jsem si v článku o Babišově budoucí cestě do Spojených států přečetl mimo jiné také krátké vyjádření P. Teličky, člověka mimořádně zkušeného v zahraniční politice.

Pavel Telička uvedl: „Návštěva Spojených států nespadla naráz z nebe. Andrej Babiš se už několik měsíců snaží formulovat své názory k zahraniční politice. Baví ho to, postupně se do toho dostává.“

Za „pár měsíců“ se sice člověk možná naučí dělat dobré buřty či sekanou, pokud má dobrého řezníka, ale orientovat se v mezinárodních vztazích je věc poněkud složitější a pár měsíců stačí zřejmě jen v představách „profíků, kteří „makají“ – a to P. Telička jistě dobře ví. Ale rozumím mu.

P. Telička jistě také dobře ví, že pokud se A. Babiš souhrou osudu a Sobotkovy neschopnosti po příštích volbách do sněmovny stane předsedou vlády, tak se rapidně zvýší úloha lidí typu P. Teličky, kteří jsou naopak v zahraniční politice orientováni.

A. Babišovi přeji s jeho cestou do USA, kde se zúčastní setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank, větší úspěch, nežli ho potkal při jeho cestě do Francie, kde byl společně s českým prezidentem na konci léta. Tehdy jsem druhý den po jejich návštěvě v Elysejském paláci v Le Figaro a Le Monde, tedy nejvýznamnějším liberálním a konzervativním deníku, marně hledal alespoň maličkou zmínečku o jejich návštěvě Francie.

Jiří Paroubek

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%