Svátek má: Ondřej

Komentáře

Výrobní inflace dál sílí

I zářijová čísla potvrdila, že výrobní inflace v ČR dál nabírá na síle.

Tentokrát se v průmyslu zvýšily ceny meziměsíčně o 0,7 %, když producenti ve svých cenách zohlednili vyšší ceny ropy, kovů a pomalu začali upravovat ceníky energií. V meziročním srovnání jsou ceny průmyslových výrobků už o 9,9 % výše, ve zpracovatelském průmyslu dokonce o rekordních 12 %. Jde samozřejmě o průměr, za kterým můžeme vidět především vysoké ceny komodit, tedy nejenom drahou ropu a plyn, které se promítají třeba i v cenách výrobků chemického průmyslu, ale i rostoucí ceny kovů a kovových výrobků nebo dřeva. U této produkce jde přitom o přímo skokové navyšování cen o desítky procent. Tak například u dřeva jde o zdražení o necelých 78 %, ocelových trubek o 46 %, a tak je možné pokračovat dál a dál.

Je zřejmé, že inflační vlna v průmyslu – přestavujícího největší tuzemské odvětví – zatím ještě nekulminovala. Třeba už proto, že situace na komoditních trzích se ještě nezklidnila, a navíc tuzemské energetiky zatím ještě ani v podstatě (alespoň podle zářijových dat) nepromítly vysoké ceny elektřiny na burze do svých ceníků pro podnikovou sféru. Vedle toho narůstá tlak na zvyšování cen i v oborech, které zatím stály stranou. Příkladem budiž potravinářský průmysl, který se bude muset vyrovnávat s rychlým zvyšováním cen vstupů, podobně i papírenský průmysl a pravděpodobně i ten automobilový, který stále více trpí nedostatkem čipů.
Ani tentokrát nepřišly potěšující zprávy ze stavebnictví, kde dál rostou ceny stavebních prací a zejména stavebních materiálů (+16,5 %). Je pravděpodobné, že s takovým cenovým skokem nepočítaly dříve uzavírané zakázky, a tak realizace části z nich se v lepším případě jen pozdrží, v horším pak nebude zatím vůbec realizována.

Vysoká výrobní inflace není žádným českým specifikem. Napříč celou EU je vidět zvýšené inflační tlaky a dokonce ještě rychlejší růst průmyslových cen než v ČR. Za celou unii průmyslové ceny meziročně v srpnu (novější zatím není) vzrostly o 13,5 %, přičemž rekordmanem s 55% cenovým skokem bylo Irsko. Stejně jako u nás za rapidním cenovým růstem můžeme i v unii vidět především drahé komodity téměř všeho druhu.


Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%