Svátek má: Pavla

Komentáře

Výroba automobilů zaostává o 30 % za loňskem

Zatímco na první červencové statistiky z ekonomiky si budeme muset počkat ještě více než čtrnáct dní, čísla z největšího tuzemského průmyslu – výroby automobilů – už k dispozici jsou.

Podle nich se jen v tomto měsíci v ČR vyrobilo téměř 83 tisíc automobilů, což bylo o 5,2 % méně než v loňském roce. Výrazný nárůst zaznamenala Škoda Auto, v mínusu naproti tomu byly dvě zbylé automobilky. Hodnoty jsou však jako obvykle v tomto čase ovlivněny načasováním celozávodních dovolených, které nejsou vždy ve stejném termínu. Proto jednoduše říct, že jsou aktuální výsledky pozitivní nebo negativní, bude možné nejdříve až za měsíc, kdy budou k dispozici i čísla za srpen.

V každém případě je však vidět, že se situace v největším tuzemském průmyslu obstarávajícím přímo či nepřímo zhruba 10 % HDP začíná postupně normalizovat. Výpadek způsobený odstávkami však tento průmysl rozhodně už letos nedožene. Za prvních sedm měsíců jde o téměř čtvrt milionu nevyrobených aut, které představují zhruba třicetiprocentní výpadek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Z hlediska počtu zůstává nejméně dotčenou právě největší tuzemská automobilka, naproti tomu o 40 % slabší výkony má letos zatím TPCA.Čísla z posledních měsíců ukazují, jak se automobilky vypořádávají s nabídkovým šokem, na němž se svými odstávkami v podstatě spolupodílely. Čelit však budou nejspíše i poptávkovému šoku, ke kterému dochází v důsledku škrtání investic firemní sféry napříč kontinentem, a tedy i k omezování obnovy firemních flotil. Současně nižšímu zájmu budou muset čelit i ze strany domácností, které – zatím alespoň podle průzkumů – mají výrazně menší chuť pořizovat si nový vůz v době, kdy se obávají nezaměstnanosti, respektive zhoršení jejich finanční situace. A tak trn z paty jim zatím nevytrhnou ani svižně rostoucí prodeje hybridů. Když k tomu připočteme tlak v podobě „zelených“ pokut, tak stále platí, že automobilky prožívají asi nejtěžší období od finanční krize.

Podle Sdružení automobilového průmyslu bude letošní pokles výroby nejméně pětinový, takže se automobilky přiblíží výsledku roku 2013, kdy se vyrobilo 1,1 mil. vozů. Z pohledu celé ekonomiky pak pokles výroby o 20 % vyvolává snížení HDP o necelá dvě procenta. Nicméně i to bude možné vzhledem k situaci považovat ještě za dobrý výsledek.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.