Svátek má: Igor

Komentáře

Všechno se vyhrát nedá!

Přece jen mi to nedá, abych nenapsal pár odstavců ke slovenským prezidentským volbám.


Musím přitom říci, že mezi články slovenských a českých žurnalistů se našlo i několik takových, které byly v podstatě objektivní (L. Palata v MFD). I to mě pozitivně překvapilo.

Přiznám se, že pro mě nebyl výsledek prezidentské volby zas až tak překvapivý. Nepřipouštěl jsem si jen (spíše platí, nechtěl jsem si připustit) závěrečné skóre volby rozdílem třídy.

A tak jsem mohl s předstihem uvažovat o příčinách volební prohry Roberta Fica. Robert Fico vždy v minulosti dělal volební kampaň naplno, s velkým osobním nasazením a příkladným emočním angažmá. Někdo, nevím kdo, mu před dvěma léty – po grandiózním vítězství v parlamentních volbách – vcelku moudře poradil, aby se změnil z politického lídra ve státníka. Ve státníka, který bude schopen získat hlasy významné části slovenské střední třídy. Bez těchto hlasů nemohl R. Fico vyhrát prezidentskou volbu.

R. Fico zaznamenal v posledních dvou letech skutečně jistou osobnostní proměnu. Na významnou část občanů začal ovšem působit jako technokrat bez velkého osobního angažmá. O validnosti této mé premisy svědčí mj. to, že ve II. kole prezidentské volby nedocílil, pokud jde o počet odevzdaných hlasů, zdaleka ani volebního výsledku svého Smeru z minulých parlamentních voleb před dvěma lety.

Zdá se, že velkou chybou R. Fica a Smeru bylo také to, že po vynikajícím výsledku posledních parlamentních voleb, ve kterých Směr získal absolutní většinu křesel v parlamentě, nenabídl plnohodnotnou účast ve vládě např. KDH. Byla by to dobrá investice, ze které by mohl těžit dnes dividendu. Ale to se nestalo.

A za třetí, ještě před pár týdny bylo v rukách R. Fica samotného, aby si pro druhé kolo volby prezidenta „vybral“ jiného, vyhraněně pravicového kandidáta Procházku. Např. tím, že by na něj útočil, chodil by jen s ním do debat.

Nově zvolený slovenský prezident A. Kiska je nepopsaný list a špatně se na něj před volbami útočí. Koneckonců je filantrop i idealista. Ale pokud by se do II. kola dostal Procházka, nebylo by problémem mu přiřadit odpovědnost za všechny chyby a přehmaty předchozích pravicových vlád. A celá věc by pak vypadala jinak.

Co bude na Slovensku dál?

A. Kiska dříve či později založí novou politickou stranu, která se bude snažit integrovat slovenskou pravici. A R. Fico má několik možností postupu. Jedna z nich je rezignace na funkci premiéra. Tím by R. Fico jen zahájil vnitropolitickou krizi, s výsledkem velmi nejistým pro Smer.

Druhá možnost je dokončit mandát v čele vlády. Nechci podceňovat Ficova presumptivního nástupce Kaliňáka. Pokud však Fico rezignuje, dopadne Směr jako česká soc. dem.. Bude dlouhodobě nezadržitelně oslabovat. Kaliňák, při vší úctě k němu, Ficovo charisma a aureolu mnoha volebních vítězství prostě nemá.

A třetí možnost je rychlý Ficův odchod do evropské politiky. Začlenění do Evropské komise a v příštích volbách slovenského prezidenta zkusit kandidovat znovu. Tentokrát již jako uznávaný evropský státník a bývalý úspěšný slovenský premiér, na nějž veřejnost s odstupem času ráda vzpomíná.

Sázím na Roberta Fica bojovníka.

Jiří Paroubek

Špiónománie a dezinformace ze strany BIS

Špiónománie a dezinformace ze strany BIS

Jiří Paroubek 

27. září 2023
Šéf BIS, Koudelka, se nechal slyšet, že „jeden z dlouhodobých ruských vlivových agentů v České republice rozdal úplatky v hodnotě několika tisíc eur za šíření ruské propagandy.

Spojená levice a proč?

Spojená levice a proč?

Jiří Paroubek 

23. září 2023
Dnešní Lidové noviny se zmiňují o tom, že jsem stranou ČSSD předběžně navrhován na 21. místo společné kandidátky levicových stran do Evropského parlamentu.

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Jiří Paroubek 

23. srpna 2023
Pokles porodnosti se v Česku projevoval už v roce 2022, kdy došlo meziročně k jejímu snížení o 12 tisíc živě narozených dětí.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%