Svátek má: Medard

Komentáře

Vláda musí ještě splnit zadání lobbistů

Ani ten největší politický naiva si nemohl myslet, že současná, v pořadí již několikátá, vládní krize nevedla k rozpadu koaličního kabinetu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Byli jsme tak opět svědky absurdního divadla, které bohužel vede k naprosté degradaci české politiky v očích občanů.


I když to vypadalo, že P. Nečas s M. Kalouskem již již chtějí hodit ručník do ringu a ukončit vládní trápení, mocné zájmové skupiny, které vytvořily tuto koalici, je zřejmě přivedly „zpět k rozumu“. Musí tak sloužit až do roztrhání těla. Odchod vlády by totiž znamenal, že by koalice nesplnila silná zadání mocných lobbistických skupin, jako je například opt-out penzijního systému, církevní restituce, byty RPG na Ostravsku pro uhlobarona Bakalu nebo pokračování plíživé privatizace resortu zdravotnictví, se kterou začal již ministr T. Julínek. To se projevuje zvyšováním spoluúčasti pacientů, přípravou privatizace klíčových pražských nemocnic (Thomayerova, Na Homolce, Bulovka, Ústav péče pro matku a dítě v Podolí).
 
Zůstala nám tedy vláda nekonečných skandálů, korupce, výměn ministrů, vzájemných neslýchaných urážek a vulgarit, ale samozřejmě také trvalého zvyšování daní, inflace, cen a rozpočtového chaosu.
 
Vládní partneři si v posledních dnech vyměnili takové urážky, které v každé civilizované zemi znamenají jediné: zhnusení občanů a odchod takové prohnilé vlády do propadliště dějin. V českých podmínkách není žádná vládní ostuda Nečasovy vlády dost velká, aby vzápětí nemohla být překonána. Opatření ve fiskální oblasti, které vláda prezentuje jako dohodu na pokračování koaliční spolupráce, navíc útočí na zájmy vlastně všech významných společenských skupina tříd. Nejvíce bohužel zájmy těch nejpotřebnějších - důchodců a mladých rodin s dětmi.
 
Již dnes je jisté, že vláda a její jednotlivé strany na podzim utrpí v krajských volbách zdrcující porážku, čímž se mimoparlamentní boj proti vládě ještě zintenzivní.
 
Jiří Paroubek
 

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%