Svátek má: Markéta

Komentáře

Ján Čarnogurský

politik a advokát

Vážení občané, milí přátelé,Bylo už třeba vyslat signál. Vyslat signál, že Rusko je našim přítelem, ne nepřítelem. A že vůči přátelům se nedělá to, co dělá zejména tato vláda. O základně NATO na Slovensku je zatím ticho, ale každou chvíli média přinesou zprávu, že po našich silnicích se budou přesouvat cizí, nejčastěji americká vojska. I včera se objevila zpráva, že celý příští týden se budou přesouvat po našich silnicích prý spojenečtí vojáci. Bodejť by dostali alespoň defekt. Naši vojáci prý rotují, ale stále jsou v Pobaltí. Prezidentka označila Rusko za hrozbu. Vykázali jsme tří ruské diplomaty zcela bez důkazů.

To nemluvím jen z rozvernosti. O koho chce vláda opřít Slovensko v případě mezinárodní krize? O Evropskou unii, i když nám přikáže přijmout migranty, jež vyhnali z domova války západních států, z Iráku, Sýrie, Libye? O Evropskou unii, když Německo má připravený plán pro případ rozpadu EU? O NATO, které s dlouhým nosem vyhnali z Afghánistánu? O NATO, které má o nás zájem jen jako o nástupiště proti Rusku? O NATO, které nás zatahuje do válek, které se nás vůbec netýkají?

V dobrých vztazích s Ruskem nás předbíhají státy, které byly tradičně za námi. Například Maďarsko. A má z toho konkrétní výhody. V Maďarsku začínají výrobu ruské vakcíny Sputnik V, my platíme miliony za západní vakcíny. Rusko staví v Maďarsku atomovou elektrárnu. My jsme dali naše Mochovce dostavět Italům. Ukázalo se, že na to nemají, hledáme jiného dodavatele, cena jde raketově nahoru, budeme ji muset splácet v ceně elektřiny. Nám stoupá cena plynu, Maďarsko v těchto dnech podepsalo dohodu s Ruskem o dodávce plynu na 15 let. Zkusme, řekněme za rok porovnat cenu plynu v Maďarsku a u nás.

Kupujeme za miliardy € západní letadla a transportéry, ale naše armáda je dosud používá zejména na západní zahraniční operace a stále více při účasti na manévrech namířených proti Rusku. Kdo bude tyto peníze splácet?Slovensko dvakrát ročně hlasuje v Evropské unii za prodloužení, případně dokonce zostření protiruských sankcí. Předseda vlády Eduard Heger se v srpnu zúčastnil v Kyjevě tzv. Krymské platformy, protiruské setkání. Západní státy tam poslali jen třetiligové ministry nebo ještě nížší.

Rusko Slováky tradičně podporovalo. V různých oblastech. Kdo jste byli v Rusku na zápase slovenského mužstva a třetí země, nikoli Ruska, hlediště vždy fandí Slovákům. Největší země světa má pro nás množství pracovních a podnikatelských příležitostí. Na ruských univerzitách a ve vědeckých ústavech studovali naši vědci. Náš kosmonaut startoval do vesmíru na ruské raketě. Toto nám nabízí Rusko.

Naše současná situace je v jednom odlišná od minulosti. Dosud za nás zahraniční politiku rozhodovali jiní, v Budapešti nebo v Praze. Nyní rozhodujeme sami. Měli bychom být lepší než když rozhodovali jiní, ne horší. Nyní jsme lepší než Praha, ale horší než Budapešť. To musíme změnit. Musíme být lepší i než Budapešť.

Možná brzy poletí do Moskvy k jednání ministr Korčok. Ať ví ministr Lavrov, že Slovensko je jiné než to, které hlasuje pro protiruské sankce a posílá vojáky přes NATO k ruským hranicím. Ať ví, že dvojitý byzantínský znak na našem státním znaku není pouze formalita, i Rusko odtud přijalo svou kulturu. Brzy uplyne 200 let jak se všechny slovenské generace učí verš Jana Kollára: „Opri se o mohutné to dubisko, jenž zhoubným vzdoruje až dosaváde časúm“. Nevíme, jaké krize jsou před námi. Našim spolehlivým spojencem bude Rusko. Chovejme se jako přítel Ruska. Ať žije družba Slovenska a Ruska

Ján Čarnogurský
2.10.2021 projev na demonstraci Za přátelství s Ruskem

Končí protiofenzíva ukrajinskou porážkou?

Končí protiofenzíva ukrajinskou porážkou?

Ján Čarnogurský 

25. července 2023
Celé mesiace sme čítali a počúvali o pripravovanej ukrajinskej protiofenzíve, ktorá „vráti Ukrajine všetky obsadené územia vrátane Krymu“. Začiatkom júna sa protiofenzíva konečne začala.

Nedejme se spoutat liberální politickou korektností

Nedejme se spoutat liberální politickou korektností

Ján Čarnogurský 

5. dubna 2023
O Americe se říká, že své problémy rozšíří do světa a poté žádá svět, aby je odstranil jako své problémy. Podívejme se na věc podrobněji. Nejprve je třeba problém a jeho řešení správně nazvat.

Ukrajina nebojuje za Slovensko

Ukrajina nebojuje za Slovensko

Ján Čarnogurský 

14. února 2023
Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij podnikl v minulých dnech cestu do několika států Evropy a žádal o bezplatné dodávky zbraní pro svou zemi s odůvodněním, že Ukrajina v této válce bojuje za Evropu, brání Evropu.

Amerika na Ukrajině otáčí

Amerika na Ukrajině otáčí

Ján Čarnogurský 

3. února 2023
Ruská vojenská operace na Ukrajině brzy bude trvat rok. Ruská armáda a jednotky Doněcka a Luganska obsadily určité území svých oblastí, i když se stáhly od Kyjeva a Chersonu.

Slovenské rakety zabíjejí na Ukrajině

Slovenské rakety zabíjejí na Ukrajině

Ján Čarnogurský 

23. ledna 2023
Ruská televize přinesla ve zprávách na Prvním kanálu 21. ledna záběry z donbaského města Doněck bombardovaného ukrajinskými raketami.

Vážení občané, milí přátelé,

Vážení občané, milí přátelé,

Ján Čarnogurský 

6. října 2021

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?