Svátek má: Kamil

Komentáře

Váháním se nic nezachrání

Ve válce Říma proti Hannibalovi, který se se svou armádou dostal z kartaginské Hispanie až do Itálie a sváděl v prvé fázi války mezi Římem a Kartágem s římskými legiemi vítězné bitvy, museli Římané zásadně změnit strategii.

Do čela římského státu se postavil jako diktátor Fabius Maximus Cunctator neboli Fabius Maximus Váhavec, o němž se traduje, že váháním zastavil Hannibalovu armádu a zachránil stát.

B. Sobotka, a zejména ČSSD, jsou nyní v delikátní pozici. V průzkumech nejpřesnější agentury pro výzkum veřejného mínění TNS Aisa v současnosti vykazují 17 % volebních preferencí. Zhruba o 10 % méně nežli Babišovo hnutí ANO.

Kde se vzala tu se vzala, objevila se aféra kolem financování tzv. Čapího hnízda, tedy ubytovacího a restauračního zařízení, které Babišovi, resp. Agrofertu patří i nepatří. Tedy podle toho, jak se to zrovna A. Babišovi hodí. A. Babiš se dostal pod těžkou palbu části médií, když na jeho obranu pochopitelně vystupuje největší mediální dům v zemi, Mafra, a prakticky mlčí veřejnoprávní média.

Pro jiného politika nežli je A. Babiš se svými prakticky neomezenými finančními možnostmi a mimořádnými možnostmi mediálními, by v politice takováto kauza znamenala konečnou. Už dnes vidíme, jak sociální demokraté, kteří v ruce drží klíč k řešení situace. ladí ústupovou variantu. Ta bude spočívat v tom, že ve středu proběhne mimořádná schůze sněmovny, na které se A. Babiš pokusí o vysvětlení celé věci, a bude se snažit celou věc rozmělnit s tím, že vyšetřování ze strany české policie a ze strany evropského OLAFu ještě probíhá. A že je potřeba vyčkat na jeho výsledky. ...

Už dopředu si lze představit situaci, že česká policie celou věc zamete pod koberec, a naopak OLAF, zcela nezávislá evropské instituce, shledá závažné závady v postupu financování. Těch útoků co najednou přibude na EU.

Koneckonců na to nemusím být ani významnou evropskou institucí, abych z indicií, které jsou známé, mohl vyjádřit podobný závěr. Prostě z programu, ze kterého Babišem vlastněná či nevlastněná firma čerpala, se čerpat na Čapí hnízdo nemělo, protože program je určen pro subjekty, které nedosáhnou na bankovní úvěr. A Agrofert takovým subjektem pochopitelně není. Česky se tomu říká podbaba, a možná pro celou věc existuje ještě přesnější české označení, a tím označením je dotační podvod.

V této situaci se předseda ČSSD Sobotka jako vždy alibisticky obrátil na předsednictvo své strany, aby měl krytá záda a do rozhodování namočil také nejčelnější spolustraníky. A tak chlapci a děvčata v ČSSD přišli na to, že by nebylo moudré s oligarchou příliš třepat, a naopak že by bylo dobré vyztužit zákon o střetu zájmů. Spřátelení publicisté (L. Jelínek a další v Právu) již s nadšením píší, že by bylo chybou naskakovat na lep pravicovým stranám, a ještě větší chybou by bylo posílat A. Babiše od opozice anebo jej vyexpedovat z vlády, což by mu prý umožnilo útočit na zavedené politické strany s tím, že se proti němu spikly.

Na to je jednoduchá odpověď. Kdybyste neudělal podvod, pane Babiši, tak byste o svůj flek ve vládě nepřišel… Ale takhle se nikomu v sociální demokracii proti Babišovi argumentovat nechce.

Váháním se, chlapci a děvčata z ČSSD, v tuto chvíli zkrátka, na rozdíl od éry Fabia Maxima Cuncratora, před další porážkou, tentokrát v krajských a později ve sněmovních volbách, nezachráníte. A pokud se celá věc s Babišem povleče a začne podle průzkumů veřejného mínění ztrácet podporu také celá koaliční vláda, potažmo ČSSD (i pod těch 17 % se dá ještě padat), což lze očekávat, bude to důvod k zamyšlení. Pak se sociální demokraté i lidovci stanou Babišovými rukojmími. A bude pozdě z rozjetého šinkanzenu za jízdy vyskočit.

A již nyní bude možné zpochybňovat legrační slogany ČSSD na adresu Babiše: stát není firma, je to společenství občanů. Programové zázemí Lidového domu by také občas mohlo vyprodukovat nějakou myšlenku. Tento slogan dostane v příštích týdnech spíše kontraproduktivní nádech.

Jiří Paroubek
Vasevec.cz

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Jiří Paroubek 

10. února 2024
…aneb „nepouštět na saka“.

Tragikomická krize v rámci pětikoalice…

Tragikomická krize v rámci pětikoalice…

Jiří Paroubek 

7. února 2024
Tak, jak koalice vládne – zmateně, tak se chová i nyní. Sama si vyrábí své problémy, aby je posléze také sama řešila. Zřejmě tím chce odvést pozornost od skutečných problémů země.

Zoufalá vládní politika nicnedělání…

Zoufalá vládní politika nicnedělání…

Jiří Paroubek 

1. února 2024
Mám tím na mysli nicnedělání v oblasti ekonomiky. Vláda na přelomu roku udělala vše pro to, aby několika triky dokázala udržet schodek státního rozpočtu pod plánovanou výší.

Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Jiří Paroubek 

25. ledna 2024
Rozhodnutí Ústavního soudu, který dal dnes za pravdu vládě pokud jde o valorizaci důchodů, ukazuje, že Ústavní soud bude v klíčových ekonomických a politických otázkách stát vždy na straně současné, pravicové vlády.

Vláda škodlivých a neschopných popletů…

Vláda škodlivých a neschopných popletů…

Jiří Paroubek 

24. ledna 2024
Vláda P. Fialy se dostala v průzkumech veřejného mínění až na úroveň 17% důvěry veřejnosti. Je to rekordně nízké číslo, které snad už ani dál klesat nemůže.

Pomůže BRICS vytvořit férovější světový pořádek?

Pomůže BRICS vytvořit férovější světový pořádek?

Jiří Paroubek 

18. ledna 2024
Země BRICS deklarují, že jim jde o vytvoření férovějšího, spravedlivějšího světového pořádku, který by odpovídal také zájmům globálního Jihu.

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
46%
Ne
transparent.gif transparent.gif
27%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%