Svátek má: Anežka

Komentáře

Ukončeme tu tragédii

Mezi sudičkami současné vládní koalice před dvěma lety byly některé mocné finanční skupiny a zcela nepluralitní média.


Občané – voliči s hrůzou museli sledovat obrazy, které tehdy kreslila média. Vypadalo to, že hned po nástupu levicové vlády nastane nejspíše obludárium, Avatar a v krátké době Řecko.

Na obloze zatažené černými mraky blížící se hospodářské krize se hemžili archeopteryxové, po zemi běhali jiní dinosauři. Mezi nimi i já, zhlížející z Finkelsteinových (americká volební agentura I. Langera) billboardů v příšerném šklebu strašícím malé děti a dobré občany přes den i ve spravedlivém spánku. Zajímalo by mě, zda při pohledu na tristní bilanci Nečasovy vlády cítí některá novinářská esa, která se nejvíce zasloužila o její vznik, svou odpovědnost (Komárek, Čásenský, Hanák, Mitrofanov, Šafr ad.)

Ve volbách sice nikdo ze stran dnešní koalice nezvítězil, přesto ale tři pravicové strany mohly sestavit vládu. Dnes už o této vládě nemůžeme mluvit jinak nežli jako o vládě drahoty, hospodářské stagnace, národní ostudy a nekonečného neumětelství. Topolánkova vláda určitě nebyla žádné světlo, ale tu a tam měla alespoň záchvěvy pozitivní deviace. Současná vláda má jediného ministra, který – jakkoliv s ním nesouhlasím politicky – je schopen jistého pracovního výkonu. A který něco ví o chodu státu i jeho správě. Je to M. Kalousek.

Úroveň správy státu, kvalita vládnutí poklesla za rok a půl existence této vlády naprosto závratně. To tady opravdu ještě nebylo!

Představitelé koalice drmolí nesrozumitelné mantry o radikálním boji proti korupci, jimž už nikdo nevěří. Bártovy korupční obálky, ProMoPro anebo korupční skandál na Drobilově ministerstvu, to už jsou dnes pojmy. Peníze z evropských fondů, a to už tuší i malé děti, nebudou zřejmě dočerpány v současné finanční perspektivě let 2007 – 2013 v rozsahu nejméně 150 až 200 mld. Kč. Příčinou tohoto stavu je korupční prostředí, nekonečná manažerská neschopnost vedení většiny ministerstev a kolosální neschopnost úředníků zpracovávajících na ministerstvech žádosti. Tu nejtěžší ránu čerpání může ovšem zasadit Brusel, pokud zastaví čerpání prostředků v důsledku bezbřehé korupce. A pak bude vláda definitivně v koncích.

Vláda a premiér Nečas zvlášť zkomplikovali situaci země mj. ve vztahu k jednáním o evropské finanční perspektivě na léta 2014 – 2020 svým kapriciózním stanoviskem ve věci fiskálního kompaktu EU. Tato zoufalá a neudržitelná Nečasova pozice nás bude stát desítky miliard. Evropa to Nečasovi nepochybně spočítá. Nečasova vláda – a zejména zástupci ODS a VV v ní – přitom nepřichází s žádnou alternativou vůči prohlubující se integraci EU.

Vláda nemá vůbec žádnou vizi, směr nebo dokonce strategii, kam směřuje v zahraniční i vnitřní politice země. Ona prostě nesměřuje nikam.

Vláda dokázala, svými návrhy majícími za cíl omezit akademické svobody a zavést školné na vysokých školách, poprvé od listopadu 1989 dohnat studenty i akademiky ke stávce a vyhnat je do ulic. To je opravdu unikátní hloupost. Vláda dokonale léčí studenty z jejich pravičáctví šokem.

Církevní restituce jsou nehorázným pokusem o revitalizaci pozice katolické církve v zemi, aby se co nejvíce blížila majetkové, hospodářské a společenské pozici, kterou tato získala po třicetileté válce a před josefínskými reformami.

Vládní koalice (ovšem s viditelnou kolaborací ČSSD a KSČM) prosadila zákon o ovzduší, který ve svých důsledcích bude znamenat, že se čeští občané zejména v průmyslových aglomeracích budou za pár let ještě více dusit nežli dnes.

Ministru práce se postupně podařilo rozvrátit dobře fungující Úřady práce a rozbít celý systém výplaty dávek, který přivádí do zoufalství ty nejubožejší z ubohých (např. občany se zdravotním postižením atd.). Zdravotně postižené a chudé důchodce se vládě daří dlouhodobě ztotožňovat s lenochy.

Ministerstvo kultury dokázalo udělat to, co naposled prosadil po únoru 1948 „rudý děda“ Z. Nejedlý: organizačně spojit Národní divadlo se Státní operou Praha.

Vládní strany (opět s plnou asistencí ČSSD) dokázaly připravit český sport nejméně o 1,2 mld. Kč a zasadit mu ránu, ze které se již těžko vzpamatuje.

Vláda prosadila kuriózní a přihlouplý Občanský zákoník, který po svém uplatnění znepříjemní a zdraží život občanům.

Důchodová reforma, postavená v plné režii privátních penzijních fondů na opt-outu, nebude znamenat žádné zvýšení udržitelnosti důchodového systému v budoucnosti a jen otevřela cestu k razantnímu navýšení sazby DPH a tedy k rozsáhlému zdražení. To se pochopitelně projeví na zhoršení životní úrovně nejširších vrstev občanů – zejména důchodců, mladých rodin s dětmi a zdravotně postižených.

Poslední návrhy vlády jsou zoufalou reakcí vládního týmu na hospodářský pokles země, ke kterému ovšem přispěla svou škrtací rozpočtovou politikou sama česká vláda.

Během dvou let (2012 - 2013) nás čeká rychlý růst cen potravin, léků a dalších základních druhů zboží i služeb. Likvidace doplatku na bydlení může znamenat vyhnání desítek tisíc nájemníků z jejich bytů a jejich bezdomovectví. Prostě tito lidé nebudou schopni platit své nájemné.

Eliminace porodného je „příspěvkem“ této vlády populačnímu vývoji.

Suma sumárum: čím dříve skončí tato vláda, tím lépe. A předčasné volby se mohou uskutečnit v termínu podzimních voleb do krajských zastupitelstev a do senátu. Všichni si po nich oddechneme. Věřím, že i představitelé vládních stran. Oni opravdu neumí vládnout.

Jiří Paroubek


Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Jiří Paroubek 

10. února 2024
…aneb „nepouštět na saka“.

Tragikomická krize v rámci pětikoalice…

Tragikomická krize v rámci pětikoalice…

Jiří Paroubek 

7. února 2024
Tak, jak koalice vládne – zmateně, tak se chová i nyní. Sama si vyrábí své problémy, aby je posléze také sama řešila. Zřejmě tím chce odvést pozornost od skutečných problémů země.

Zoufalá vládní politika nicnedělání…

Zoufalá vládní politika nicnedělání…

Jiří Paroubek 

1. února 2024
Mám tím na mysli nicnedělání v oblasti ekonomiky. Vláda na přelomu roku udělala vše pro to, aby několika triky dokázala udržet schodek státního rozpočtu pod plánovanou výší.

Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Jiří Paroubek 

25. ledna 2024
Rozhodnutí Ústavního soudu, který dal dnes za pravdu vládě pokud jde o valorizaci důchodů, ukazuje, že Ústavní soud bude v klíčových ekonomických a politických otázkách stát vždy na straně současné, pravicové vlády.

Vláda škodlivých a neschopných popletů…

Vláda škodlivých a neschopných popletů…

Jiří Paroubek 

24. ledna 2024
Vláda P. Fialy se dostala v průzkumech veřejného mínění až na úroveň 17% důvěry veřejnosti. Je to rekordně nízké číslo, které snad už ani dál klesat nemůže.

Pomůže BRICS vytvořit férovější světový pořádek?

Pomůže BRICS vytvořit férovější světový pořádek?

Jiří Paroubek 

18. ledna 2024
Země BRICS deklarují, že jim jde o vytvoření férovějšího, spravedlivějšího světového pořádku, který by odpovídal také zájmům globálního Jihu.

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
46%
Ne
transparent.gif transparent.gif
28%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%