Svátek má: Adolf

Komentáře

Spotřebitel opět zapláče

Evropská komise již delší dobu připravuje regulační krok, kterým by snížila tzv. mezibankovní poplatky. Ty si účtují banky, jež mají platební terminály u obchodníků, bankám držitelů platebních karet, tedy zákazníků. Takový regulační krok však může ve výsledku uškodit právě a jen zákazníkům.


Uplatněním tohoto kroku by podle Evropské komise došlo k tomu, že by si obchodníci v důsledku ušetření pořídili více platebních terminálů a výrazně by se tak rozšířil bezhotovostní styk. Realita však může být mnohem jiná.

Studie, která mimochodem vznikla na VŠE v Praze, uvádí, že podobné regulace nejsou pro systém mezibankovních poplatků vhodné. Podle této studie totiž funguje určitá samoregulace a dalších umělých zásahů není potřeba. Ba naopak. Za druhé pak studie tvrdí, že v dlouhodobém měřítku by připravované regulační opatření na snížení mezibankovních poplatků znamenalo útlum či dokonce zastavení rozvoje trhu bezhotovostních plateb.

Ostatně příklady ze zahraničí ukazují, co by se mohlo stát. Obchodníci by nepochybně ušetřili nemalé částky. Lze ovšem jen stěží věřit tomu, že by například snížili své marže a fakticky tak snížili ceny zboží. Zkrátka, úspory z poplatků by si nechali. Na druhé straně by ovšem banky přišly o podstatnou část svých příjmů a tak by velmi pravděpodobně – a v České republice s tím máme bohaté zkušenosti – zvýšily všemožné bankovní poplatky.

Spotřebitel, účastník bezhotovostního systému, by tak nakonec vlastně pouze přišel o peníze. Zaplatil by více bance, ale stejně v obchodě. Jen by mohl platební kartou platit na více místech. Myslí si snad někdo, že toto spotřebitelé opravdu chtějí? Nic takového bych rozhodně nepodporoval.

Jiří Paroubek

Fialova servilita

Fialova servilita

Jiří Paroubek 

5. června 2024
Občas stojí za to se ohlédnout za vývojem národů podobných tomu našemu a zkusit hledat pozitivní příklady, od kterých není špatné odkoukat, jak vést národ k prosperitě.

Skončete tu podělanou válku!

Skončete tu podělanou válku!

Jiří Paroubek 

28. května 2024
Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

Prezidentova recidiva: zavedení eura

Prezidentova recidiva: zavedení eura

Jiří Paroubek 

24. května 2024
Tak jako vždy, na stránkách Seznam Zprávy dávají prostor prezidentu Pavlovi s velmi kontroverzním tématem. Prezident znovu prosazuje zavedení eura. Prý bychom se měli smířit s realitou.

Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Jiří Paroubek 

22. května 2024
Na zemědělství se hodí stařičký vtip, že potíže růstu vystřídal růst potíží. Ty staré jsou stále naléhavější, a do toho dorazily ještě nové.

Vzplála na Ukrajině poslední bitva?

Vzplála na Ukrajině poslední bitva?

Jiří Paroubek 

14. května 2024
Headliny českých mainstreamových médií u článků, které informují o situaci na Ukrajině, jsou děsuplné. A téměř obnažují pravý stav věcí na ukrajinském bojišti.

Proč se k tomu snižují?

Proč se k tomu snižují?

Jiří Paroubek 

8. května 2024
Když jsem si o víkendu přečetl některé články v denním tisku, věnované osvobození republiky před 79 lety, nevycházel jsem z údivu.

Jste spokojeni s výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
27%
Ne
transparent.gif transparent.gif
63%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%