Svátek má: Dita

Komentáře

Sobotkova další chyba

Sobotka se o víkendu distancoval od politického postupu jihočeského hejtmana J. Zimoly (a, i když jej nejmenoval, i od postupu M. Haška) ve věci legislativního návrhu na zdanění restitučních náhrad.

Starost Sobotky o udržení konzistentnosti koaliční vlády je jistě na místě. Lidovci jsou jednoznačně proti revizi zákona o církevních restitucích, což je u strany, která postupuje v řadě věcí velmi pragmaticky a rozumně, překvapení. Ale lidovci jsou v této věci prostě jednoznačně ve vleku vysokého episkopátu katolické církve… To je určitě velmi nepříjemná věc, ale je faktem, že v koaliční smlouvě je tato záležitost postavena tak, že se v tomto volebním období řešit nebude.

Hnutí ANO ústy svého předsedy Babiše sice v této věci hovoří, jako by bylo nakloněno zastavit plýtvání peněz ze státního rozpočtu, a tedy uplatnit redukci výdajů plynoucích státu z restitučního zákona, ale jisté to není. Hnutí ANO může vždy, a  v předvolebním období zejména, udělat nečekanou zatáčku…

Sobotka tedy na jedné straně řeší situaci, kdy může v krajním případě nastat i destrukce koalice, která by znamenala politický konec i pro něj jako pro premiéra, na druhé straně jsou ale církevní restituce problémem, který vnímá velmi nepříznivě velká většina voličů, a to jak voličů ČSSD, tak voličů swingových. A o ty méně stabilní voliče ČSSD i o ty „přelétavé“ voliče, by Sobotkovi mělo jít.

To, že Sobotka nechce přistoupit k revizi koaliční smlouvy a vládního prohlášení, pokud jde o církevní restituce, tedy  není zase až natolik překvapivé. Ale že se ani nepokusí touto kartou hrát ve vztahu k lidovcům a hnutí ANO, to moudré není…

Pozice rozumného a realistického politika v této věci by měla být například následující: teď nemá smysl, s ohledem na jednoznačné stanovisko lidovců, vyvolávat hlubokou krizi vlády, která by mohla vést až k jejímu rozpadu. Na druhé straně je tady problém, před kterým se nechceme schovávat. Jsou to církevní restituce, jejichž propočet byl proveden neobjektivně a jejichž schválení proběhlo díky jednomu hlasu pravomocně odsouzeného poslance tehdejší vládní koalice, poslance Pekárka za ODS…

Sobotka by měl ukázat vůli celou věc řešit, například tím, aby o ní definitivně rozhodli voliči v příštích sněmovních   volbách. S tím, že voliči přeci jednoznačně mohou volit strany, které chtějí s problémem církevních restitucí něco udělat a revidovat restituční zákon. Zkrátka  zavést zdanění církevních náhrad.

Okřikováním vlastních hejtmanů s tím, že se pár měsíců před volbami chtějí zviditelnit, nesvědčí o tom, že by předseda ČSSD Sobotka měl nějaký velký zájem na výtečném volebním výsledku sociální demokracie v krajských volbách. Vypadá to, jako kdyby měl Sobotka celé té politické třídy ČSSD dost a přál jim to nejhorší.

Každý alespoň částečně politologicky vzdělaný politik či novinář musí vědět, že výsledky voleb typu regionálních voleb jsou závislé především na výkonech centrálních politiků té které strany. Alespoň u stran, které mají celostátní politickou strukturu a působnost. A takovou stranou ČSSD jednoznačně je…

Jiří Paroubek
vasevec.cz
 

Volební preference - únor 2023

Volební preference - únor 2023

Jiří Paroubek 

21. března 2023
Čím dál více se mi zdá, že se v republice vytvořil jakýsi kartel tzv. renomovaných agentur pro výzkum veřejného mínění, který se snaží veřejné mínění v zemi formovat.

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%