Svátek má: Kamil

Komentáře

Služby stále věří v brzký konec českého lockdownu

Na první letošní tvrdá data z české ekonomiky si budeme muset ještě chvíli počkat.


Nicméně k dispozici jsou alespoň průzkumy nálad, které reflektují, jak současnou situaci vnímají firmy v nejvýznamnějších odvětvích a oborech. V pondělí publikované nálady potvrdily možná až překvapivě zhoršení důvěry v české ekonomice v době, kdy už fungovala v rámci třetího lockdownu, včera jsme měli možnost podívat se, co stojí za těmito prvními výsledky, když byly zveřejněny podrobné harmonizované statistiky za celou EU. I z nich vyplynulo, že do blízké budoucnosti hledí poměrně optimisticky služby. Firmy tam totiž dál předpokládají, že s uvolněním se jejich byznys opět rychle rozjede. Týká se to především dopravy, firem působících v oblasti stravování a cestovního ruchu. Pesimismus naproti tomu zavládl ve službách spojených s realitním trhem. Pozitivní očekávání ve službách jsou nepochybně dobrou zprávou, avšak vzhledem k tomu, že na pořadu dne je utahování a nikoliv rozvolňování protiepidemických opatření, budou si muset firmy na vyšší poptávku ještě počkat. Pokud tedy nemají v tuto dobu možnost využívat alternativní distribuční kanály.V celku neměnná situace zůstává v průmyslu, který je vůči současnému lockdownu zatím imunní. Je to vidět nejenom v automobilovém průmyslu, trápícího spíše než nedostatečná poptávka chybějící součástky, ale i ve strojírenství, v elektrotechnickém průmyslu a dalších silných oborech tohoto v tuzemsku největšího odvětví. Jak už ukázaly starší výsledky, výroba v průmyslu se rychle vrací na předkoronovou úroveň a rozhodně ne kvůli tomu, že by firmy vyráběly na sklad. S vyššími zásobami nyní pracují pouze strojaři a podniky zaměřené na produkci kovových výrobků. Průmysl tak může dál i přes obtíže se zahraničními subdodávkami udržet svoji stabilizační roli v době omezeného fungování ekonomiky.

A na závěr ještě malý vzhled do nálad tuzemského spotřebitele. Ten druhý a třetí lockdown vnímá na rozdíl od firem téměř stejně negativně jako ten jarní. Z obavy o svoji finanční situaci, respektive ze strachu z nezaměstnanosti, počítá v letošním roce s výraznějším omezováním větších nákupů (tedy i automobilů) i investic do bydlení. A to už rozhodně tak pozitivní zprávou není, vzhledem k podílu spotřeby na tuzemském HDP.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
46%
Ne
transparent.gif transparent.gif
28%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%