....přírůstky nakažených jsou víceméně stabilizované a očkování probíhá více jak třikrát rychleji než ve většině evropských zemí. Evropa nejen že je pomalejší ve vakcinaci, ale na většině starého kontinentu se rozjíždí třetí vlna pandemie – s čestnou výjimkou Česka, kde se podle posledních čísel snad daří krotit již čtvrtou vlnu. I proto poslední čísla na rozdíl od USA nevypadala nijak přesvědčivě – na globální trhy orientovaný průmysl sice pořád jede vpřed, ale maloobchod zažil na začátku roku jednu z nejstudenějších "sprch" od začátku pandemie.
A i proto v tomto týdnu budeme s napětím vyhlížet výsledky českého maloobchodu, který podobně jako v celé Evropě výrazně propadl (o 9 %). Pohled do Německa a Polska, kde už únorová čísla byla zveřejněna, nic moc optimistického nevěští – únor byl podle všeho o něco lepší, ale změna byla spíše kosmetická. A to Česko v průběhu února a zejména března prošlo daleko tvrdším pandemickým vývojem a výraznějším omezením sociálních kontaktů než sousední Německo.Vedle čísel z maloobchodu jak Německo, tak i Česko zahlásí únorová čísla z průmyslu – podnikatelské nálady dál ukazují na pokračující optimismus. Nás ale bude zajímat, zda na některá odvětví (zejména automobilky) nedoléhají výrazněji výpadky v subdodávkách, popřípadě slabší domácí poptávka daná tvrdšími karanténními opatřeními.
Kromě evropských čísel se pozornost soustředí na jarní zasedání MMF a Světové banky. Hlavním bodem programu budou pandemií rozevřené nůžky mezi vyspělým a rozvíjejícím se světem. Podle odhadů MMF většina rozvíjejících se ekonomik očkuje jen velice pomalu a nedosáhne kolektivní imunity dříve než v roce 2023. V řadě z nich přitom pandemie nastartovala rychlý nárůst zadlužení a vysála dostupné finanční rezervy. Posilující dolar a vyšší dolarové výnosy současně odsávají z těchto ekonomik zahraniční kapitál. Podle MMF tak poprvé od počátku devadesátých let hrozí výraznější nárůst globální chudoby.
Jan Bureš