Svátek má: Jeroným

Komentáře

Šéf BIS Koudelka je koumák

Na pondělní bezpečnostní konferenci ve sněmovně – alespoň jak o tom informoval denní tisk – sdělil šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Koudelka několik nepřekvapivých informací.

Tak především jsme se dozvěděli, že Rusové nejsou schopni vést na českém území zásadní zpravodajské operace. To asi není žádné překvapení. Je ovšem otázkou, jaké operace vlastně Rusové v Česku vedli před zveřejněním kauzy Vrbětice loni v březnu, po níž došlo k vypovězení desítek ruských diplomatů z naší republiky.

Možná, že bychom se už mohli, tedy myslím tím českou veřejnost, seznámit s důkazy, které vedly českou vládu před rokem k závažným rozhodnutím v oblasti rusko-českých vztahů. Možná bychom mohli dostat tu důvěru, jako česká veřejnost, abychom byli seznámeni s těmito důkazy, které prokazují, že za explozemi muničních skladů ve Vrběticích stojí ruští agenti. I dnes s ročním odstupem se totiž v médiích objevuje poněkud kulatá informace, že z explozí „ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 (jsou) důvodně podezřelí agenti ruské GRU“.

Podle Koudelky je migrační vlna z Ukrajiny policií a ministerstvem vnitra zvládána dobře, neboť převažující ženy a děti nepředstavují žádné velké riziko. Ale Koudelka také upozornil, že je „nutné počítat s tím, že mezi migranty mohou být i lidé, cíleně vyslaní Ruskem s různými úkoly nebo naopak lidé, proti nimž může Rusko učinit po válce "odvetná opatření““.


Rozumný člověk, který ani trochu nezná specifické uvažování lidí ze zpravodajských služeb, nad takovouto formulací pokýve hlavou – pokud si ji ovšem vůbec povšimne – a myslí si něco o dr. Chocholouškovi.

 Ale kdepak, tato rozvitá věta má velký smysl do budoucna,  jako alibi pro BIS. BIS a její šéf Koudelka si jsou dobře vědomi řady rizik, která vyplývají z přílivu miliónů utečenců z Ukrajiny do zemí EU. Tak především na Ukrajině byli, v rámci boje proti ruské invazi rozdávány možná desítky tisíc vyspělých ručních zbraní zájemcům z řad civilistů, kteří projevili chuť s nimi bojovat. Řada těchto zbraní nejspíš mohla skončit na černém trhu. A určitě neskončila jen na Ukrajině.Druhé riziko, které vidím, jsou propuštění vězni z ukrajinských věznic, kteří byli prezidentem Zelenským vyzváni k obraně vlasti. Vyslovme hypotetickou myšlenku, že řada z těchto vězňů, někdy s bohatou kriminální minulostí z organizovaného zločinu, dlouho na frontové linii nepobyla. A tito lidé se mohli přesunout dál, třeba i do střední a západní Evropy, aby posílili organizovaný zločin v těchto zemích.

Ukrajina by měla informovat a doufám, že se to po zpravodajské linii již děje anebo to české zpravodajské služby od Ukrajinců vyžadují, jací vězni byli propuštěni a nasazeni do bojových operací v rámci ukrajinské armády. A zda existuje o těchto lidech spolehlivá evidence… Zda žijí, jsou v armádě či zpět  ve vězení anebo prostě zmizeli.

Předpokládám, že na hranicích EU s s Ukrajinou nedochází k nějakým velkým prohlídkám přicházejících utečenců, což je pochopitelné. Ale na druhé straně to může generovat jisté problémy do budoucna.

Jinak řečeno, šéf BIS Koudelka, nám sdělil, že pokud budou použity zbraně z bojů na Ukrajině v zemích Evropské unie, včetně Česka v rukou zločinců, že je to hybridní hrozba ze strany Ruska. Putin zkrátka může za všechno. I za to, za co tak moc nemůže. Koudelka si zkrátka dělá alibi. Je si jistě vědom rizik plynoucích jak z volně distribuovaných zbraní, tak z těžko kontrolovatelného pohybu ozbrojených zločinců ve válčící zemi.


 Jiří Paroubek

Špiónománie a dezinformace ze strany BIS

Špiónománie a dezinformace ze strany BIS

Jiří Paroubek 

27. září 2023
Šéf BIS, Koudelka, se nechal slyšet, že „jeden z dlouhodobých ruských vlivových agentů v České republice rozdal úplatky v hodnotě několika tisíc eur za šíření ruské propagandy.

Spojená levice a proč?

Spojená levice a proč?

Jiří Paroubek 

23. září 2023
Dnešní Lidové noviny se zmiňují o tom, že jsem stranou ČSSD předběžně navrhován na 21. místo společné kandidátky levicových stran do Evropského parlamentu.

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Jiří Paroubek 

23. srpna 2023
Pokles porodnosti se v Česku projevoval už v roce 2022, kdy došlo meziročně k jejímu snížení o 12 tisíc živě narozených dětí.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%