Svátek má: Marián

Komentáře

Salviniho zastavili. Na jak dlouho?

Šéf italské Ligy severu Salvini, dosavadní ministr vnitra ve vládě s Hnutím pěti hvězd (M5S), Salvini se už už viděl vítězem mimořádných parlamentních voleb, které se snažil vyvolat, a také italským premiérem.

Podle průzkumů veřejného mínění by jeho stranu volilo momentálně téměř dvě pětiny voličů. A to je více než dvojnásobek proti výsledku, kterého Liga se Salvinim v čele dosáhla v posledních parlamentních volbách.

Salvini pochopitelně už nechtěl čekat, neboť jeho největší soupeři- Demokratická strana a M5S - za ním silně zaostávají. Protože takováto šance vyhrát volby o parník před ostatními soupeři by se, pokud by pokračoval v klidné koaliční spolupráci s M5S, už později nemusela opakovat. Salvini už několik týdnů vedl intenzivní volební kampaň. Navštěvoval pláže po celé Itálii a setkával se s italskými voliči na dovolené. Prostě Salvini všechny zaskočil svým tahem na bránu. V nastalé situaci, kdy M5S zažívá podstatné snížení svých volebních preferencí, pochopitelně nemá žádný zájem na mimořádných volbách a dalo přednost dohodě s levostředovou, můžeme říci sociálně demokratickou, Demokratickou stranou Itálie na vytvoření společné vlády.Pikantní na tom je, že M5S útočilo na svého nového politického spojence vytrvale celá léta, neboť jej považuje za součást starých pořádků, proti nimž chce bojovat. Tedy Demokratická strana je podle M5S důležitou částí establishmentu Itálie, proti kterému se vlastně Hnutí od svého vzniku vymezovalo. Šéfem společné vlády bude dosavadní premiér Conte, který je sice formálně nezávislý, ale je politicky spojen s M5S. Za čtrnáct měsíců ve funkci premiéra si vybudoval velmi solidní reputaci člověka, který představuje ve vládních kruzích a ve společnosti klidnou sílu. Demokraté, kteří se rozhodli vstoupit do vlády s M5S obsadí některá z klíčových ministerstev. Zcela nepochybně to bude jedno z hospodářských ministerstev a ve hře je samozřejmě také ministerstvo zahraničí a vnitra. Obě strany již avizovaly záměr změkčit dosavadní až příliš restriktivní, provokativně protiimigrační politiku Salviniho.

Nová koalice má před sebou úkol, připravit a prosadit státní rozpočet na příští rok. Neobejde se to bez jednání s Bruselem, neboť státní rozpočet na příští rok může jen těžko splňovat všechny představy bruselské administrativy EU. Reakcí na vznik nové vlády byla ovšem nadšená reakce evropských finančních trhů, včetně italské a německé burzy. Pochopitelně, že vyšachování Salviniho z vlády a odklad voleb, bylo špičkami EU, ale také politickými špičkami Francie a Německa, přivítáno s uspokojením. I odklad se v nastalé situaci hodí. Pokud ovšem nová Conteho vláda nebude obratná a úspěšná, lze očekávat v příštích parlamentních volbách, které proběhnou v řádném termínu, velký úspěch populistů z Ligy. Ani současná vysoká úroveň podpory Ligy zhruba dvěma pětinami italských voličů, nemusí být vůbec definitivní. Ustavení druhé Conteho vlády již v tuto chvíli může zabránit jen referendum, které o vstupu do vlády proběhne mezi příznivci M5S...

Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%