V podstatě růst cen nezpomalila ani loňská recese, ani druhá a třetí vlna pandemie. Ve srovnání se třetím čtvrtletím tak nakonec ceny bytů vzrostly o 2,6 %, meziročně byly dražší téměř o 9 %. Za celý rok 2020 se ceny bytů v ČR zvýšily o více než 8 %.
Za posledních pět let byty v ČR zdražily v podstatě o polovinu, a to především v důsledku přetrvávající silné poptávky, s níž zdaleka nedržela krok nabídka. Zatímco zájem o byty a rodinné doby zůstává trvale vysoký, staví se čím dál méně. Z tohoto pohledu je docela jedno, jestli poptávku pohání zájem o vlastní bydlení nebo o spekulaci. Fakticky se staví o čtvrtinu méně než před rokem 2009, a to je rozhodně už co říct.
Za slabou výstavbou bytů můžeme hledat především komplikované stavební řízení, které je tak komplikované, že ČR tradičně obsazuje až ostudné příčky v mezinárodních řebříčcích. A jak je vidět na výsledcích bytové výstavby za leden a únor, zlepšení situace na nabídkové straně není zatím na dohled.
Poptávka po bytech zůstává naproti tomu i nadále silná. Pohání ji nepochybně levné a dostupné hypotéky, k jejichž atraktivitě přispívá i centrální banka svými komentáři o nutnosti zvyšování úrokových sazeb, a tedy faktickém zdražování peněz.
České byty se navíc dostaly do centra pozornosti investorů jako příležitost pro uložení a zhodnocení peněz. A jde nejenom o tuzemské drobné investory, ale i zahraniční fondy, které trh vidí jako atraktivní příležitost z pohledu potenciálních výnosů. V době, kdy trh zůstává napjatý, proto není téměř žádná šance na korekci již tak vysokých cen bydlení. O to větší zájem lze proto očekávat u rekonstrukcí, které jsou pro část populace jedinou šancí, jak si zvýšit standard bydlení.
Petr Dufek