Svátek má: Markéta

Komentáře

PMI tento týden napoví, jak se Evropa pere s deltou

Více jak dvacet měsíců po startu pandemie začne tento týden klíčové setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole.

Tématem číslo jedna bude ústup z mimořádných pandemických stimulů ve světle sílící inflace. A nejostřeji sledované bude bezesporu vystoupení guvernéra Fedu Powella. I když většina centrálních bankéřů pravděpodobně podporuje obrat v měnové politice (tapering - tj. snižování nákupů dluhopisů do bilance Fedu) ke konci tohoto roku, poslední zápis ze zasedání Fedu odkryl nesoulad mezi hlasujícími bankéři. Obavy z Jackson Hole znejišťovaly akciové trhy a udržovaly dolar na silných úrovních.Druhým zdrojem nejistoty je v tuto chvíli bezesporu rostoucí počet případů delta varianty na řadě míst ve světě, zejména v Asii. Slabá čísla z Číny proto řadě investorů začala “hrát na nervy”. V tomto týdnu budou i z tohoto důvodu v centru pozornosti nejčerstvější čísla z eurozóny. První odhady nákupních manažerů v průmyslu a ve službách za srpen ukážou, jak velkou zátěží je pro evropské ekonomiky aktuálně horšící se pandemická situace. V uplynulém měsíci dosáhly celkové PMI nejvyšších hodnot za posledních dvacet let. Většina investorů očekává jen velmi mírné zhoršení nálady (na 62,4 bodu v průmyslu a 59,7 bodu ve službách). To proto, že pandemická situace není v Evropě zatím (vzhledem k vyšší proočkovanosti populace) tak špatná jako v Asii.

Současně Evropa také začala s oživením (zejména ve službách) později než zbytek vyspělého světa. Pokud by ovšem podnikatelské nálady zaostaly výrazněji za očekáváním, nebyla by to pro v posledních týdnech těžce zkoušené euro dobrá zpráva.

Jan Bureš

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?