Svátek má: Marián

Komentáře

Pád Mariupolu

Ve válce na Ukrajině dochází zřejmě k definitivnímu zvratu.

Devadesáti tisícová intervenční armáda Ruska obsazuje pomalu ale jistě další a další území v Doněcké a Luhanské oblasti. (Proti nim stojí cca 500 tisíc ukrajinských vojáků, a to jak profesionálních, tak těch mobilizovaných). Ruská armáda se zřejmě chce dostat až za administrativní hranice těchto oblastí, kde je soustředěno především ruské či ruskojazyčné obyvatelstvo. Je otázka, jestli toto byl hlavní cíl válečné operace na počátku operace, ale v každém případě je to v tuto chvíli reálný cíl.

Klíčové město na břehu Azovského moře, bráněné velmi urputně ukrajinskými vojáky a zejména plukem Azov – Mariupol – padlo. Několik set Azovských se skrývá ještě v katakombách pod jedním z velkých průmyslových komplexů. A ruský prezident nařídil nepokračovat v dobývání tohoto komplexu. Samozřejmě, že by docházelo k dalším ztrátám na životech a Rusové potřebují své vojáky na západ od města na zhruba pěti set kilometrové frontové linii tak, aby posílili vyhlídky na úspěch své válečné operace. Čeká je střet s jádrem ukrajinské armády.

Za normálních okolností by tento stav válečných operací byl výzvou k mírovým jednáním, především pro Ukrajinu. Jak se včera vyjádřil turecký ministr zahraničí Cavusoglu, moderátor těchto jednání, některé státy Severoatlantické aliance nemají na ukončení konfliktu na Ukrajině zájem a jde jim o další oslabení Ruska. Nepřímo tak ukázal na americké spojence....

Když se dívám do dnešních českých novin, nemohl jsem si nepovšimnout informace o navyšování cen plynu pro zákazníky Pražské plynárenské. To se konec konců týká i mě, protože žiji v Praze a odebírám plyn právě od Pražské plynárenské.Od dubna platím za plyn o cca 16% více. A od 1. 6. pak tato společnost údajně navýší ceny o dalších téměř 40%. Je jen otázka času, kdy se k tomuto raketovému růstu cen plynu přidají i další distributoři plynu. A něco podobného můžeme očekávat také u elektrárenských společností. Svaz potravinářů na základě zcela objektivní analýzy hovoří o nárůstu cen potravin o 25%. Růst cen energií, pohonných hmot a cen potravin je takovým útokem na životní úroveň českých lidí, že to nemá obdoby. A hlavně tomu není konec. A české odbory předkládají pochopitelné sociální požadavky, jinak hrozí protesty i generální stávkou.

Vypadá to, že vlády některých zemí Západu - a česká vláda k nim jednoznačně patří – chtějí další pokračování konfliktu na Ukrajině, jak to otevřeně říká turecký ministr zahraničí. Česká vláda jedná proti národnímu zájmu, pokud bude takto postupovat, tedy proti zájmu svých občanů. Pokud si Američané s Rusy chtějí vyřizovat účty, tak je to především jejich věc, ale česká vláda by se měla starat prioritně o životní úroveň a životní podmínky českých občanů. To, že zvyšování cen energií, včetně plynu a elektřiny a zvyšování cen potravin souvisí do značné míry s válečným konfliktem na Ukrajině, je více než zřejmé. Jeho prodlužování nedává žádný smysl z hlediska životního zájmu obyčejných lidí.

Vypadá to, že česká vláda a vlády některých dalších zemí jsou prostě odhodlány „srazit na kolena“ Rusko i za cenu velkého strádání a zbytečných obětí vlastního obyvatelstva. Může se jim to povést?

Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%