Svátek má: Jaromír

Komentáře

Pád české ekonomiky zbrzdily stavební investice

Trhy se konečně dočkaly podrobných výsledků české ekonomiky za druhý kvartál, které nakonec moc překvapivého nepřinesly. HDP sice v tomto období padal o něco rychleji, než naznačoval předběžný odhad, nicméně odchylka nebyla nijak zásadní.

 Ve srovnání s předchozím čtvrtletím výkon ekonomiky poklesl o 8,7 %, což v meziročním srovnání „vyneslo“ -11 %. Čísla jsou ve srovnání s unijními výsledky o něco příznivější, stejně jako při porovnání s prognózou tuzemské centrální banky.

Když vezmeme v úvahu všechna omezení ekonomického i soukromého života spolu s dobrovolnými odstávkami výroby, karanténami apod., dopadla ekonomika vlastně ještě poměrně dobře. Po silném útlumu započatém už ve druhé polovině března se dokázala v květnu a červnu stabilizovat. Vidět to bylo na rychlém obratu tržeb v průmyslu i ve službách. Nicméně k návratu do dřívějšího „normálu“ to samozřejmě stačit zdaleka nemohlo.Za propadem ve druhém čtvrtletí můžeme vidět především výrazný útlum v průmyslu, který se zrcadlil v prudkém poklesu exportu (-21 %). Zahraniční obchod byl tak na poptávkové straně odpovědný za polovinu z onoho jedenáctiprocentního propadu. Vedle toho o více než sedm procent níže byla i spotřeba domácností, které v těchto měsících omezovaly své útraty ať už v důsledku uzavřených kamenných prodejen nebo slabších příjmů, na jejichž výsledky si ovšem musíme ještě chvíli počkat. Jestli na včerejších výsledcích něco překvapilo, tak drobný (mezičtvrtletní) růst investic. Nešlo však o žádný zázrak, ale jen o důsledek vysokých investic do ostatních budov a staveb, které pokračovaly i v době šířícího se koronaviru. Naproti tomu investice v soukromém sektoru šly rychle dolů, ať už šlo o výdaje na pořízení dopravních prostředků nebo strojů a ICT. Zčásti se zastavily „díky“ zamrznutí mezinárodního obchodu, zčásti je však firmy stoply ve snaze zachránit si cash-flow v době slábnoucí poptávky a mizející likvidity.

Včera zveřejněné výsledky HDP nepřekvapily ani ČNB, která sice čekala o něco horší čísla, nicméně vzhledem k podmínkám „lze pozorovanou odchylku skutečného vývoje HDP od prognózy považovat za nevýznamnou“. Tolik citace z komentáře centrální banky, kterým tak dává najevo, že se ekonomika zatím ubírá podle očekávání, a není tak minimálně z tohoto pohledu důvod něco v nastavení měnové politiky v tuto chvíli měnit.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: