Svátek má: Zlata

Komentáře

Oběti Čapího hnízda

Po nedělním vystoupení matky Andreje Babiše ml. v televizi Nova je, alespoň pro objektivního pozorovatele, celé dění kolem premiéra Babiše jasné.

Nemusím mít premiéra rád, můžu považovat jeho angažmá v čele vlády za nevhodné s ohledem na jeho probíhající trestní kauzu a mnohonásobný střet zájmů, ale musím vidět věci realisticky a fér. A hlavně musím oddělovat zrno od plev. Pravdu má předseda KSČM Filip, když říká, že kauza mladého Babiše rozjetá duem silně kontroverzních žurnalistů Slonková–Kubík v TV Seznam, nic nového - kromě emocí - nepřinesla.

Aranžéři celé kauzy počkali s jejím zveřejněním měsíc po natočení reportáže skrytou kamerou, protože se domnívali, že A. Babiše by mohly smést pouliční demonstrace v souvislosti s výročím 17. listopadu. S výjimkou Prahy, kde demonstrující proti Babišovi zaplnili spolu s japonskými a německými turisty alespoň z poloviny Staroměstské náměstí, v jiných českých městech se nestalo skoro nic. Jen v Brně zhruba tisícovka protestujících...

Poselství matky A. Babiše ml. v TV Nova v neděli večer bylo dramatické a každý slušný člověk si po tomto sdělení musel odplivnout před TV Seznam a parlamentní opozicí, kteří zjevně využívají nebo spíše zneužívají, duševní indispozice Babiše mladšího.

Komunistům se do destabilizace vlády nechce.

Vývoj v sociální demokracii je mnohem složitější. Kromě předsedy Hamáčka, který se na věc dívá realisticky: Nejlépe by bylo pokračovat ve vládě hnutí ANO a ČSSD bez Andreje Babiše, ale hnutí ANO s tím nebude souhlasit… existuje ve vedení strany skupina lidí, kterou bych pracovně nazval Sobotkovi pohrobci. Ti jsou navázaní na jednoho ze zakladatelů firmy Bison and Rose Růžičku a tedy s jsou s nepřímou vazbou na zkrachovalého uhlobarona a nechvalně známého miliardáře Bakalu.

Místopředseda strany Netolický si dělá co chce. Pokud předseda Hamáček hovoří vybalancovaně, Netolický rovnou vyzývá A. Babiše k podání demise. Netolický dostává prostřednictvím Růžičky ohromný prostor v médiích. Jakýkoliv pšouk na veřejnosti sdělí, objeví se to vzápětí zejména ve vydavatelství, které nechvalně proslulo zneužitím indispozice duševně chorého člověka. A tak ze semináře věnovaného minulý týden 140. výročí založení české sociální demokracie přišlo do médií jen "moudré" vyjádření Netolického, že je třeba se zaměřit na tzv. liberálního voliče. Tento úžasný politologický objev by měl pro ČSSD stejné důsledky, jako stejná politika uplatňovaná tamními korteši v ČSSD v Praze. Tedy ČSSD by se rychle dostala s preferencemi pod 3%. O duu Bernard-Chovanec, což jsou další Růžičkovi koně, už nemá smysl ani hovořit. Nenávist k Babišovi jim zatemňuje mozek.

Mezi poraženými v pátek tedy bude vedle celé české pravice také Chovanec, Netolický a další koně z Růžičkovy stáje. Funkcionáři ČSSD a její poslanci by měli realisticky posuzovat momentální politické možnosti strany. Jedinou možnou strategií ČSSD je v tuto chvíli udržet vládní spolupráci s hnutím ANO. Tento vztah bych charakterizoval výrazem „Čert a Káča“. Káča se čerta drží, dokud to jde, dokud neposílí tak, aby mohla postupovat úspěšně bez spojení s ním. To může být za čtvrt roku, nebo také za rok či za tři roky. V tuto chvíli bych vycházel v politice soc.dem. ze slov legendárního britského premiéra sira Roberta Walpola (byl premiérem dvacet let): „Zachovat klid, zůstat ve funkci a sledovat jak roky plynou“.

Jiří Paroubek

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Jiří Paroubek 

23. srpna 2023
Pokles porodnosti se v Česku projevoval už v roce 2022, kdy došlo meziročně k jejímu snížení o 12 tisíc živě narozených dětí.

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Jiří Paroubek 

13. srpna 2023
Debata je dnes vlastně o tom, zda Senátem již schválený prezidentův nominant Fremr odstoupí z nominace do Ústavního soudu (ÚS)...

Hledání zrádců a nepřímých viníků neúspěšné protiofenzivy

Hledání zrádců a nepřímých viníků neúspěšné protiofenzivy

Jiří Paroubek 

11. srpna 2023
Situace na ukrajinském bojišti se nevyvíjí zrovna podle přání a představ Západu a stresovaných českých (pravicových) politických elit i médií.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
81%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%