Svátek má: Marián

Komentáře

O rozkrádání státu se zasluhují jiní

Mé jméno se v minulých dnech objevilo v seznamu „nejpilnějších“ poslanců. Jak jinak, než v negativním slova smyslu, neboť se jednalo o čerpání poslaneckých náhrad.


V jistém slova smyslu jsem tak byl zařazen na seznam těch, kteří samými roupy nevědí, kde obrat stát na veřejných rozpočtech. Rád bych proto uvedl několik skutečností a uvedl věci na pravou míru. Je zajímavé, že nebylo např. zkoumáno, jak často a ke kolika zásadním bodům jednání sněmovny jsem se vyjádřil.

V otázce čerpání náhrad byli pochopitelně zcela vypuštěni poslanci-ministři. Jako poslanec pobírám jeden z nejnižších platů ve sněmovně, neboť nemám žádné další sinekurní výhody plynoucí například z předsedání různých sněmovních výborů či podvýborů atd., což jsou finanční výhody, kterých v menší či větší míře požívá výrazná část poslanců. Nehovořím jen o náhradách, ale i o dalších výhodách, jako je vůz či vyšší plat.

Předně, každý, kdo alespoň částečně sleduje dění v poslanecké sněmovně, si jistě nemohl nevšimnout, že společně s Jiřím Šlégrem vystupujeme prakticky ke všem závažným a závažnějším bodům jednání sněmovny. Zejména tedy k těm bodům, které považujeme za zásadní. Příprava na tato vystoupení nejenže zabere hodně našeho osobního času, ale v řadě otázek jsme nuceni se obracet na odborníky z celé řady oborů, kteří pro nás zpracovávají odborná stanoviska. A to často také něco stojí.

Rád bych ale zejména připomněl, že již více než deset let pravidelně každý rok ze svých příjmů z veřejných peněz přispívám na veřejně prospěšné účely, snažím se pomáhat lidem v nouzi. Zpravidla, s výjimkou roku 2007 a předchozích dvou let, se ročně jednalo o částku většinou převyšující 200 tisíc korun. Činil jsem tak už na pražské radnici, kdy jsem veškeré své tantiémy z členství v dozorčích radách společností s majetkovou účastí města atp. odváděl vždy na veřejně prospěšné a dobročinné účely. Musím rovněž konstatovat, že chování některých pražských politiků, kteří brali v dozorčích radách podniků s majetkovou účastí hlavního města až nehorázně vysoké odměny, nastalo až po mém odchodu z pražské radnice. V tomto ohledu ztratili rozum zejména až v době druhého Bémova volebního období let 2006 - 2010.

V mém případě to bylo cíleně vždy těm, kteří to potřebovali (občanským sdružením atd.). Peníze jsem daroval dětem, rodičům, seniorům, zdravotně postiženým. Zkrátka všem, kterým jsem mohl v rámci svých možností alespoň částečně pomoci. Ostatně, podrobný výpis mých darů je k nalezení na mých internetových stránkách.

Podobně se však nechovám pouze já. Na darech potřebným se společně se mnou často podílí i má žena Petra. Abych uvedl jeden příklady za všechny: v minulém roce jsme společně se ženou přispěli peníze na velice, možná životně důležitý přístroj pro Nikolku R. z Ústí nad Labem, která se narodila bez plodové vody. Samotný fakt, že je jí dnes již 15 let, je vlastně zázrak. Její život je však plný bolesti a trápení. Tento přístroj jí však umožní její život výrazně zlepšit. Žena přispěla částkou přes 80 tisíc korun, já pak částkou 50 tisíc korun. Dlouhodobě také spolupracujeme s Dětským domovem v Krásné Lípě. Děti z tohoto domova bereme pravidelně na zajímavá místa. Byli jsme společně například v pražské ZOO či na kulturním představení.

Myslím, že mezi českými politiky nás není mnoho, kteří své poslání sloužit občanům berou skutečně vážně tak, jak to cítím i já. O to více mne pak mrzí a v jistém slova smyslu i uráží, když jsem pak v médiích srovnáván s různými šibaly a rošťáky s tím, že prý propadám „zbohatlickým manýrům“. Naposledy tak učinil časopis Reflex. Nevím, jestli pravidelná dobročinnost je „zbohatlickým manýrem“. O faktickém vyvádění peněz a rozkrádání státu a o skutečných důkazech se přitom od týchž novinářů stále dozvídáme zoufale málo.

Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%