Svátek má: Julius

Komentáře

Nejdříve II. sazba korporátní daně, pak registrační pokladny

Když jsem v poslední době náhodou hovořil s některým z „velkých kluků“, největších českých byznysmenů, zarazilo mě, jak se jejich pohledy na některé ekonomické a politické reálie státu shodují s názory A. Babiše.


Nevím, zda probíhají nějaké jejich neformální schůzky. Spíš bych řekl, že se tu a tam setkávají mezi čtyřma očima a domluví se tak, aby zájmy těchto „velkých kluků“ (i s A. Babišem, který je jedním z nich) byly respektovány a aby se dle možnosti situace pro každého z nich vyvíjela příznivě. Zkrátka, vzájemný respekt a kompatibilita toho, co činí.

V čem se i s A. Babišem shodují zcela unisono, to je otázka zavedení registračních pokladen.

Tedy, od robustního výběru daně z příjmu OSVČ v roce 2005, kdy stát v této dani získal 26,6 miliardy, pak v roce 2006 výběr klesl o 8,7 miliardy na 17, 9 miliardy, a to v důsledku zavedení podnikatelských paušálů a společného zdanění manželů, což prosadila vláda pod mým vedením.

Vlády ODS nedělaly po celou dobu svého vládnutí nic jiného, nežli to, že populisticky nadbíhaly malým a středním podnikům a živnostníkům. Výsledkem jejich politiky bylo, že se živnostenská daň v roce 2104 zminimalizovala na rozpočtově titěrných 1,1 miliardy korun.

ODS a TOP 09 zcela cynicky kalkulovaly s populistickou výměnou – „vy (živnostníci) budete platit státu velmi nízké nebo žádné daně, a za to nás budete volit“. To, že takový přístup k placení daní není fér, musí vidět každý soudný člověk (autor těchto řádků je v současné době živnostníkem řádně platícím daně). A každý soudný člověk musí vládu i A. Babiše jako ministra financí v této věci podpořit.

Jde však o to, že zhruba 300 až 400 tisíc živnostníků pracuje v profesích, kde bude obtížné, aby s sebou tahali kasu, anebo, upřímně řečeno, mnoho z nich nebude schopných ovládnout nejmodernější komunikační techniku.

Prostě by to pro určitý okruh živnostníků chtělo vymyslet ještě alternativní, souběžně fungující systém pro evidenci tržeb, kdy by jejich hlášení probíhalo například v souhrnu jednou denně, což by mohli využít např. řemeslníci, kteří se celý den pohybují v terénu.

Je zde ale další věc, kterou vláda a její ministr financí A. Babiš nedomysleli… Sám jsem ovšem „velkým klukům“, kteří si celkem po právu myslí, že živnostníci neplatí daně, takže by s tím měli co nejrychleji začít, říkal, že změnit přístup živnostníků k placení daní bude velmi obtížné. Já osobně bych spíše nežli daněmi živnostníků začal zavedením II. sazby daně z příjmu právnických osob pro ty největší české firmy. S pomocí zavedení této pásmové daně by se mohly podstatně navýšit příjmy státního rozpočtu, takže schodek státního rozpočtu by se – pokud bude v příštích letech trvat 2 – 3% růst HDP – dostal limitně k nule, a to ještě do konce působení současné vlády. Bohužel, mezi plátci korporátní daně by skočily i firmy A. Babiše…

A až po zdanění těch největších firem bych viděl jako fér říci živnostníkům: vážení, platíte nízké daně, podívejte se na statistiky, stát musí z něčeho žít, aby platil své výdaje ve školství, zdravotnictví, za vaši bezpečnost atd., a proto učiníme tato a tato opatření, včetně zavedení elektronické evidence tržeb…

Vláda však svým netaktickým postupem vydává živnostníky tak trochu napospas ODS a TOP 09, tedy stranám, které za svého vládního působení přivedly ekonomiku země ke stagnaci a životní úroveň širokých vrstev obyvatel k poklesu. Teď se však tyto strany budou zcela poklesle snažit své politické příležitosti chytit… Je to jejich právo i příležitost.

 Jiří Paroubek

Zeman s Klausem v pondělí v ČT: Skvělý zážitek!

Zeman s Klausem v pondělí v ČT: Skvělý zážitek!

Jiří Paroubek 

14. března 2024
I ten, kdo hledá jen skvělé debatéry a podívanou a nehledí příliš na obsah, musel být v pondělí večer spokojen, pokud se díval na ČT, v níž po dlouhé době vystupovali prezidenti V. Klaus a M. Zeman. Ale neméně skvělý...

Bravo, pane prezidente Klausi!

Bravo, pane prezidente Klausi!

Jiří Paroubek 

10. března 2024
Česká vláda pod vedením premiéra Fialy spustila další velmi kontroverzní krok. Přerušila vztahy na nejvyšší úrovni se slovenskou vládou. A to až do doby než slovenská vláda pochopí, že nemůže dělat zcela samostatnou a suverénní politiku.

Zdražování zpomalilo, ale pokles české ekonomiky trvá…

Zdražování zpomalilo, ale pokles české ekonomiky trvá…

Jiří Paroubek 

7. března 2024
Premiér Fiala se po zveřejnění výsledků inflace za měsíc leden nadouval před televizními kamerami jako páv. Ano. Inflace se v lednu zvýšila „jen“ o další 2,3%. Přesnější by ale bylo říci, že k té enormně vysoké inflaci předchozích dvou let...

Proč ne euro a proč vůbec ne teď?!

Proč ne euro a proč vůbec ne teď?!

Jiří Paroubek 

18. února 2024
Každá zájmová skupina si dnes celkem snadno, přes „své novináře" či "své šéfy redakcí“ některých manstreamových médií může dopřát vyjádření jakýchkoliv svých názorů a zájmů v rámci tzv. svobody slova.

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Jiří Paroubek 

10. února 2024
…aneb „nepouštět na saka“.

Tragikomická krize v rámci pětikoalice…

Tragikomická krize v rámci pětikoalice…

Jiří Paroubek 

7. února 2024
Tak, jak koalice vládne – zmateně, tak se chová i nyní. Sama si vyrábí své problémy, aby je posléze také sama řešila. Zřejmě tím chce odvést pozornost od skutečných problémů země.