Svátek má: Medard

Komentáře

Nejdříve II. sazba korporátní daně, pak registrační pokladny

Když jsem v poslední době náhodou hovořil s některým z „velkých kluků“, největších českých byznysmenů, zarazilo mě, jak se jejich pohledy na některé ekonomické a politické reálie státu shodují s názory A. Babiše.


Nevím, zda probíhají nějaké jejich neformální schůzky. Spíš bych řekl, že se tu a tam setkávají mezi čtyřma očima a domluví se tak, aby zájmy těchto „velkých kluků“ (i s A. Babišem, který je jedním z nich) byly respektovány a aby se dle možnosti situace pro každého z nich vyvíjela příznivě. Zkrátka, vzájemný respekt a kompatibilita toho, co činí.

V čem se i s A. Babišem shodují zcela unisono, to je otázka zavedení registračních pokladen.

Tedy, od robustního výběru daně z příjmu OSVČ v roce 2005, kdy stát v této dani získal 26,6 miliardy, pak v roce 2006 výběr klesl o 8,7 miliardy na 17, 9 miliardy, a to v důsledku zavedení podnikatelských paušálů a společného zdanění manželů, což prosadila vláda pod mým vedením.

Vlády ODS nedělaly po celou dobu svého vládnutí nic jiného, nežli to, že populisticky nadbíhaly malým a středním podnikům a živnostníkům. Výsledkem jejich politiky bylo, že se živnostenská daň v roce 2104 zminimalizovala na rozpočtově titěrných 1,1 miliardy korun.

ODS a TOP 09 zcela cynicky kalkulovaly s populistickou výměnou – „vy (živnostníci) budete platit státu velmi nízké nebo žádné daně, a za to nás budete volit“. To, že takový přístup k placení daní není fér, musí vidět každý soudný člověk (autor těchto řádků je v současné době živnostníkem řádně platícím daně). A každý soudný člověk musí vládu i A. Babiše jako ministra financí v této věci podpořit.

Jde však o to, že zhruba 300 až 400 tisíc živnostníků pracuje v profesích, kde bude obtížné, aby s sebou tahali kasu, anebo, upřímně řečeno, mnoho z nich nebude schopných ovládnout nejmodernější komunikační techniku.

Prostě by to pro určitý okruh živnostníků chtělo vymyslet ještě alternativní, souběžně fungující systém pro evidenci tržeb, kdy by jejich hlášení probíhalo například v souhrnu jednou denně, což by mohli využít např. řemeslníci, kteří se celý den pohybují v terénu.

Je zde ale další věc, kterou vláda a její ministr financí A. Babiš nedomysleli… Sám jsem ovšem „velkým klukům“, kteří si celkem po právu myslí, že živnostníci neplatí daně, takže by s tím měli co nejrychleji začít, říkal, že změnit přístup živnostníků k placení daní bude velmi obtížné. Já osobně bych spíše nežli daněmi živnostníků začal zavedením II. sazby daně z příjmu právnických osob pro ty největší české firmy. S pomocí zavedení této pásmové daně by se mohly podstatně navýšit příjmy státního rozpočtu, takže schodek státního rozpočtu by se – pokud bude v příštích letech trvat 2 – 3% růst HDP – dostal limitně k nule, a to ještě do konce působení současné vlády. Bohužel, mezi plátci korporátní daně by skočily i firmy A. Babiše…

A až po zdanění těch největších firem bych viděl jako fér říci živnostníkům: vážení, platíte nízké daně, podívejte se na statistiky, stát musí z něčeho žít, aby platil své výdaje ve školství, zdravotnictví, za vaši bezpečnost atd., a proto učiníme tato a tato opatření, včetně zavedení elektronické evidence tržeb…

Vláda však svým netaktickým postupem vydává živnostníky tak trochu napospas ODS a TOP 09, tedy stranám, které za svého vládního působení přivedly ekonomiku země ke stagnaci a životní úroveň širokých vrstev obyvatel k poklesu. Teď se však tyto strany budou zcela poklesle snažit své politické příležitosti chytit… Je to jejich právo i příležitost.

 Jiří Paroubek

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%