Svátek má: Medard

Komentáře

Nejde o nic jiného nežli o instalaci americké vojenské základny

Česká televize nás již několik dní vytrvale informuje o každém kilometru cesty amerického ozbrojeného konvoje, o tom, co vojáci snídají, obědvají, večeří a jaké pivo mají nejraději či o tom, jak na trase konvoje stojí tisíce lidí a někteří z nich mají v rukou americké vlajky.

 Snaživý kameraman pak zabírá hlouček asi dvaceti lidí, z něhož vlaje jedna americká vlajka. I americký velvyslanec v České republice se v pořadu Události, komentáře snažil nadšení českých občanů z amerických vojáků, kteří projíždějí naším územím, nafukovat, jak jen to šlo.

Přesto všechno je však nad slunce jasné, že souboj o veřejné mínění Američané zatím na plné čáře prohrávají. Pokud jde o vojenskou angažovanost na Ukrajině, jsou čeští občané velmi rezervovaní. Pouze 8% českých občanů chce, aby se NATO vojensky angažovalo na Ukrajině a pouhých 7% Čechů by na Ukrajinu poslalo zbraně. Situací v souvislosti s děním na Ukrajině se necítí být ohroženo 70% občanů, tedy drtivá většina. Českou veřejnost se prostě přes veškeré snahy protiputinovské propagandy hysterizovat nepodařilo. Ukázaly to fragmenty průzkumu veřejného mínění agentury Median, který si neopatrně objednala MfD, aby je jen v kouscích zveřejnila.

Pokud měla marketingová akce kolem průjezdu konvoje Američanům odpovědět na otázku, jak se Češi staví k možné trvalé přítomnosti amerických vojsk na českém území, jistě se přes všemožná zastírání pravého stavu věci v médiích dozvěděli, že velkou podporu veřejnosti zde tento nápad skutečně nemá…

Za vrchol nechutnosti v souvislosti s úvahami o možné stálé přítomnosti amerických vojáků na českém území, tedy jinak řečeno vybudování americké vojenské základny na našem území, považuji vystoupení A. Vondry v Událostech, komentářích.

V opravdu demokratické zemi už by po ukončení spravedlivého soudního procesu Vondra v teplákách kroužil po vězeňském dvoře kvůli kauze ProMoPro. U nás jej však ještě zvou, jako reprezentanta amerických zájmů, do veřejnoprávní televize, aby zde hovořil o tom, jak je třeba, aby ve střední a východní Evropě posílila americká vojska svou přítomnost (vždyť v této oblasti mají jen 136 vojáků) a o tom, jak když viděl lidi protestující proti americkému konvoji, říkal si, zda si Česká republika vůbec zaslouží takovou ochranu, jakou jí dává členství v NATO. Přítomnost amerických vojsk na půdě cizích států pak popisoval jako něco, co si každý stát musí vybojovat a o co každý rozumný stát usiluje… Chápu, že je rád, že není obžalovaným v kauze ProMoPro, ale přece jen by Američanům nemusel za svou svobodu děkovat prostřednictvím veřejnoprávní televize…

Vondra – za mohutné podpory redaktora ČT – alespoň otevřeně sdělil, k čemu je ta více než roční protiputinovská masáž. Jde o to, aby zde vznikla americká vojenská základna.

Zpětně jsem hrdý, že se mi v letech 2007–2009 podařilo zabránit snaze instalovat 60 kilometrů od Prahy americkou vojenskou základnu. Lidé ve střední Evropě (včetně Čechů) tak až do loňska žili v klidné atmosféře, bez zvyšujícího se napětí v mezinárodních vztazích.

Jiří Paroubek


Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%