Svátek má: Zlata

Komentáře

Zdeněk Štefek

politik (KSČM)

Naletíme na sliby?

Tak se nám politici kasají, jak po volbách bude s nimi opět lépe, jak většina občanů, což jsou lidé s podprůměrnými příjmy, bude mít více peněz, více možností, větší šance, více jistot a konečně i bezpečí.

Vládní strany se dokonce předhánějí, kdo komu zvýší více mzdy. Zkrátka, volby se blíží, a když se ekonomice dočasně daří, tak se snad za pár tisíc navíc zapomene na to, že jsme stále levnou pracovní silou, kolonií, montovnou a odbytištěm, pro které je určeno zboží druhé kategorie.

Neměli bychom ale ani zapomínat, co jednotlivé strany skutečně v posledních letech dělaly, jaké dopady měla jejich rozhodnutí na náš život. A to i na úrovni nižší, třeba u krajů. Mnozí politici z krajů navíc kandidují i do Sněmovny. Můžete namítnout, že když mají plný úvazek v kraji a další třeba ve svém městě, třetí úvazek již nemohou vykonávat naplno a moc věcí zhoršit nestačí, ale odmávat škrt dle stranické linie zvládnou určitě, to mi věřte.

Ve Středočeském kraji se po dlouhých 8 letech pravice podařilo za podpory KSČM prosadit během dvou období řadu opatření, která pomohla důstojněji žít zejména lidem s podprůměrnými příjmy, seniorům, úplným i neúplným rodinám s dětmi. Propláceli jsme jako jediný kraj zdravotní poplatky u lékaře od roku 2009 až do jejich zrušení koncem roku 2014 a do konce minulého volebního období i dosud trvající poplatky na lékařské i zubní pohotovosti. Abychom rozšířili přístupnost vzdělání i chudším rodinám, propláceli jsme žákovské jízdné. Žákům, učňům a studentům sloužilo na pokrytí nákladů na dojíždění do školy. Další prostředky jsme vynakládali na učňovská stipendia a v programu jsme měli i další připravované úlevy, třeba jízdné pro seniory zdarma nebo slevové karty.


Po krajských volbách však nová koalice složená z ANO, ODS, STAN a odpadlíků od TOP09 zmiňovaná opatření bez náhrady zrušila, a i v dalších krocích dala na vědomí, na čí straně stojí. Třeba ve zdravotnictví začala pod záminkou hledání úspor šetřit na nepravém místě, na porcích a kvalitě stravování, na čistících prostředcích, což má přímé dopady na personál i pacienty. Na ty bohaté ve zprivatizovaných zařízeních či v nadstandardních pokojích tedy určitě ne.

A na obdobné kroky se chystají i na celostátní úrovni. Jen si poslechněme diskuze, kde se brojí pro znovuzavedení poplatků, pro další platby ve zdravotnictví, když už se o něm bavíme. Jen si poslechněme diskuze o nutnosti dalších ekonomických opatření, které mají přesouvat zdroje a šance od chudnoucí menšiny k bohatnoucí menšině, od nového druhého důchodového pilíře přes odmítání daňové progrese až třeba po zrušení povinné péče o předškolní děti.

Podzimní volby zkrátka rozhodnou o mnohém. Víme, co vše je v sázce, i ze zkušeností z krajů a obcí. Že s líbivými hesly, vyladěným PíÁr a s hezkými tvářičkami můžeme ve skutečnosti přijít i o další řadu sociálních výdobytků, které prosadili dokonce už naši dědové. A můžeme přijít dokonce i o mír… Získejme tedy co nejvíce lidí pro naši stranu, pro KSČM.  

Zdeněk ŠtefekMyslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
80%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%