Svátek má: Stanislava

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Může kamion lesu prospívat a cyklista škodit?

Podle případu, který se stal tento týden na Šumavě, může. V lese u Gerlovy Hutě poblíž Železné Rudy došlo podle policejního hlášení k násilnému incidentu.

Po lesní cestě jel kamion, odvážející kůrovcem napadené dřevo. Tyhle pokácené kmeny je nutno odvézt co nejdříve, jinak se kůrovec rozšíří na dosud zdravé stromy a plocha touhle pohromou zničené Šumavy se ještě zvětší.

Řidič kamionu pochopitelně věděl, že jede po úzké lesní cestě, proto měl i zapnutou signalizaci nebezpečí a velkého nákladu. Proti ale jeli dva nadupaní cyklisté. Ošklivému náklaďáku s kládami se museli vyhýbat, což jim asi způsobilo tak velkou újmu, že začali šoférovi sprostě nadávat, donutili ho zastavit a vystoupit z jeho auta. Načež řidiče sportovci fyzicky napadli, zranili ho a z místa odjeli. Jistě s pocitem dobře vykonané práce. Co má co kamion dělat na lesní cestě, že. Zvlášť, když tudy zrovna chceme jet my.

Někdy ale prostě věci na první pohled vypadají jinak, než jaké ve skutečnosti jsou. Ani sovy nejsou tím, čím se zdají být, jak říká detektiv ze slavného seriálu Davida Lynche Twin Peaks. Kamion v lese kupodivu stromy chrání, zatímco tuze ekologičtí cyklisté jsou ti škůdci.Zelení manipulátoři veřejným míněním nutně potřebují veřejnou podporu k prosazení svých šílených plánů. Proto pracují se symboly. Komín zlý, kytička dobrá (i kdyby mělo jít o úporný plevel a z komína šla jen pára). Hodné jsou větrníky, kvůli jejichž produkci se spotřebovávají na druhé konci Zeměkoule vzácné suroviny, při jejichž výstavbě se zničí celé hektary území a jejichž vrtule zabíjejí ptáky. Zlý je palmový olej, jehož produkce živí desítky milionů lidí v chudých zemích. A takových případů najdete sami mraky.

Tak až půjdeme o víkendu někde po lese, vzpomeňme na slavný a už více než stopadesát let starý esej Frederika Bastiata o tom, „Co je vidět a co není vidět.“ Třeba nás to povede k závěru, že není dobré dělat rychlé soudy.  


Ladislav Jakl

Pohřešovaná diplomacie

Pohřešovaná diplomacie

Ladislav Jakl 

26. května 2023
Rusko a Švédsko si vzájemně vyhošťují diplomaty a zavírají konzuláty. Patrně je to příspěvek k sobotním stým narozeninám největšího světového diplomata naší éry, Henryho Kissingera.

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Ladislav Jakl 

19. května 2023
Akt lze vylepšit tím, že se z něj udělá pietní akt. Demokracii zdokonalíme tím, že z ní uděláme lidovou demokracii. A svobodu slova posílíme tím, že ji zregulujeme Zákonem EU o svobodě médií. Opravdu?

Lék na nespokojenost

Lék na nespokojenost

Ladislav Jakl 

5. května 2023
Proč existují různé sazby daní pro jednotlivé komodity? Proč existuje spletitá houšť pravidel pro rozdělování peněz daňových poplatníků formou všelijakých dotací? Proč existují mnohé výjimky a úlevy?

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Ladislav Jakl 

28. dubna 2023
V době, kdy Evropská komise chystá nařízení o povinnémpřejmenování Uhlířských Janovic, aby zastavila katastrofální oteplování nejmenované planety, objevily se předpovědi, že během svátečního víkendu přijdou ranní mrazíky.

Nic se neděje. Nebo ano?

Nic se neděje. Nebo ano?

Ladislav Jakl 

14. dubna 2023
Vlastně se nic neděje. Tak o čem psát, že. To by se do toho člověk jen nutil. Nebo že by ne? Že by se přeci jen něco dělo? No, zkusíme to přelétnout alespoň telegraficky.

Správná úroda, správné počasí

Správná úroda, správné počasí

Ladislav Jakl 

7. dubna 2023
V mnoha jazycích (včetně slovanských – i češtiny) je slovo zboží odvozeno od slova obilí. Ano, obilí je běžným zbožím, dokonce jedním z nejběžnějších.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%