Svátek má: Marián

Komentáře

Může ještě Evropa dovážet plyn z Ruska?

Americký prezident Trump rozhodl, že stáhne třetinu amerických vojáků z Německa.

Nejrůznější publicisté, jejichž myšlení zůstává na úrovni dob studené války, přijímá tento záměr až hystericky. Že prý z hlediska geopolitického a bezpečnostního, jsou ohroženy zájmy Evropy, a to zejména a vlastně jedině údajně agresivním Ruskem.

V americkém establishmentu došlo k mimořádnému souznění mezi republikánským prezidentem Trumpem a tzv. nadstranickou komisí amerických republikánských i demokratických senátorů, jež hodlá zpřísnit americké sankce vůči rusko-německému plynovodu Nord Stream II. Jinak řečeno, republikánští i demokratičtí senátoři hájí agresivně zájmy amerických plynařů, kteří chtějí vyvážet stůj co stůj svůj plyn (nejen) do Evropy. Tento zkapalněný americký plyn dovážený v tankerech do Evropy, by měl nahradit ruský plyn, který je ale významně levnější nežli ten americký. A ještě malá poznámka: samozřejmě, že by si dovoz amerického zkapalněného plynu vyžádal také vybudování nových terminálů v evropských přístavech, což se neobejde bez dalších velkých investičních výdajů a promítne se to také do konečné ceny plynu. Plynovod Nord Stream II, který je veden z Ruska přímo do Německa (bez komplikací s dopravou přes Ukrajinu a Polsko a s trvale se zvyšujícími tranzitními poplatky v těchto zemích), má být po dokončení dlouhý 1600 km. K jeho dostavění chybí momentálně zhruba 160 km u německého a dánského pobřeží. Má stát po dokončením 10 mld. dolarů a na jeho financování se z poloviny podílí ruský Gasprom (ten je majitelem funkčního, již existujícího plynovodu Nord Stream I) a z druhé poloviny zajišťuje financování výstavby konsorcium západoevropských energetických firem z Francie, Německa, Rakouska, Británie a Nizozemí.
 


Sankce Američanů mají být velmi důkladné a zaměřené jednak na firmy spolufinancujicí výstavbu, na vlastníky lodí, ale také třeba na pojišťovny, které lodě pojišťují. Dále na přístavy a na jakékoliv služby, které mají vést ke zprovoznění Nord Streamu II. Prostě jde o to, aby byl znemožněn dovoz ruského plynu do Evropy s argumentem, že to zvyšuje závislost západní Evropy na Rusku. Ale v podstatě jde o něco jiného, o vyřazení ruské konkurence ze hry a donucení Evropy a především Německa, aby zobala Americe z ruky. Německá vláda je v prekérní situaci. Její největší spojenec, USA, v rámci zřejmé obchodní války proti Rusku, chce donutit Německo a vlastně celou Evropu, aby se poddala Američanům. Jen nechápu,proč by to Evropa měla dělat.
 
Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%