Svátek má: Stanislava

Komentáře

Müllerová pokračuje v Drábkově demagogii

Nová ministryně práce a sociálních věcí Müllerová krátce po svém nástupu hovořila po boku premiéra Nečase o startu penzijní reformy.


Pominu nyní neuvěřitelný názorový obrat paní ministryně i premiéra Nečase na tzv. sKartu a její nedobrovolnost. Nová ministryně však plynule navázala na demagogické argumenty svého předchůdce Drábka.
 
Konkrétně v otázce vývoje demografie a s tím související nutností provedení důchodové reformy v takové podobě, v jaké ji Nečasova vláda tlačí před sebou. Zatímco Nečasova vláda nám již více než dva roky bez předložení jediné seriózní, vědecky podložené analýzy tvrdí, že za několik desítek let dramaticky klesne počet produktivní populace v poměru k důchodcům, zveřejněné demografické analýzy hovoří naprosto jinak.
 
Renomovaní demografové z Univerzity Karlovy již v březnu 2010 publikovali svou práci, která upozorňuje, že tento poměr klesne za 60 let pouze nepatrně. Ze současného počtu 2,9 pracujícího na 1 důchodce by měl počet pracovně produktivních klesnout na 2,8. To je jen jeden z důkazů naprosté demagogie Nečasovy vlády, která si nechala nadiktovat důchodovou reformu lobbisty soukromých penzijních fondů.
 

Vláda počítá s tím, že příští rok bude zavedení opt-outu v důchodech přijde státní rozpočet 6 miliard korun. To znamená, že na konci roku 2013 vláda počítá s 800 tisíci účastníky nového systému penzí.

Vláda vůbec neozřejmila, z čeho chce do budoucna fiskální dopady takto pojaté důchodové reformy krýt. Přibližně milion účastníků opt-outu v roce 2014 bude stát rozpočet republiky přibližně 15 miliard korun.

Kde se vezmou prostředky ke krytí? Není to ani výnos z vyššího výběru DPH v důsledku navýšení jejích sazeb. Mohou to být téměř s jistotou důchody současných důchodců, které porostou pomaleji či budou dokonce stagnovat.
 
Údajná výhodnost důchodové reformy podle P. Nečase je zhruba pro polovinu občanů. Ta „výhodnost“ spočívá v několika stovkách navíc měsíčně a ve snižování poměru důchodů k průměrným mzdám.  
 

Jiří Paroubek
 

 

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%