Svátek má: Markéta

Komentáře

MMF výrazně srazí odhad globálního růstu...

....Česko bude patřit k nejzasaženějším

Mezinárodní měnový fond(MMF) pravděpodobně v tomto týdnu sníží odhad globálního růstu pro letošní rok, a to výrazně. Ruská invaze na Ukrajinu citelně zintenzivní bolehlav spojený s koncem pandemie COVID, kvůli které již MMF snižoval odhad globálního růstu na začátku tohoto roku. To rychlé šíření varianty omikrón vedlo k snížení odhadu růstu o 0,5 procentního bodu na 4,2% v roce 2022. Ruská invaze na Ukrajinu však bude pro globální ekonomiku o poznání výraznějším šokem.

Nejvíce zasažené budou bez pochyby ekonomiky obou válčících zemí - Ruska a Ukrajiny. Vedle toho ovšem výrazně vyšší inflace a přísnější finanční podmínky (dané utaženější měnovou politikou a vyšší volatilitou na trzích) citelně ochladí spotřebu domácností i ochotu firem investovat.

Nejvíce zasažené budou ekonomiky, které jsou čistými dovozci komodit a vstupů, ve kterých hraje Rusko (s Ukrajinou) výraznou roli na globálních trzích - krom ropy a zemního plynu jde zejména o obilí, kukuřici a celé spektrum kovů - od palladia, přes nikl až po měď, hliník a železnou rudu.

K nejvíce zranitelným regionům bohužel patří krom řady asijských zemí (například Korea) nebo afrických zemí (například Egypt) také celý region střední Evropy nebo největší evropská ekonomika Německo.V případě Česka v tuto chvíli odhadujeme, že růst bude oproti před-invazním odhadům zhruba poloviční (1,8% oproti lednovému odhadu 4,3%ního růstu) s tím, že rizika jsou jednoznačně vychýlena směrem dolů. Již únorová před-invazní čísla z ekonomiky nevypadala nijak povzbudivě.Produkce klíčového sektoru automotive byla velice slabá a držela tak na uzdě i výkon v odvětví zpracování plastů nebo kovů. Situaci zachraňoval sektor služeb (např pohostinství a hoteliérství, doprava nebo IT) a stavebnictví, jehož tržby byly v únoru i díky vysoké investiční aktivitě státu (inženýrské stavitelství) vyšší o více než 18%. I tam se však může situace vlivem invaze Ruska na Ukrajinu změnit. Nedostatek vstupů (kovy jako železo a ocel) i pracovníků se stanou ještě výraznějším problémem a stavby se pravděpodobně budou natahovat a prodražovat...

Celkově vysoká inflace pak ve finále může být oproti růstu mezd více než dvojnásobná a prudký pokles reálných příjmů ochladí zejména v druhé polovině roku spotřebu domácností. Růst ekonomiky o 1,8% se tak ve finále může ukázat být ještě jako příliš optimistický....

Jan Bureš

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?