Svátek má: Igor

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Mirka Němcová není žádný vlezdobruselista

Zdecimovanou ODS vede do voleb místopředsedkyně strany Mirka Němcová.


Mohl bych říci, že ne úplně v souladu se stranickou demokracií, protože statutárním šéfem strany je Martin Kuba, měl plný mandát stranu do voleb vést sám a jiné pověření mohl dát pouze případný mimořádný kongres.

Mirka Němcová je lídrem, kterého ODS nadiktoval Kalousek. Její automaticky vnímaný mandát totiž vznikl za vládní krize, kdy TOP vetovala Kubu jako kandidáta koalice na premiéra a milostivě povolila Němcovou. ODS pak jaksi ze setrvačnosti přijala tento vnucený diktát nejen pro nominaci za koalici, ale i pro svou vlastní kandidátku. Ale to je jen věcí ODS.

Leckdo také může – a do značné míry oprávněně – mnohé namítat proti její jisté ideové nevyhraněnosti a proto některým zbrklým postojům posledních měsíců a týdnů. Nespravedlivé se mi ale zdá její osočování z nějaké údajné horlivé probruselskosti. Zde se jí musím zastat.

K tomuto zastání použiji téměř přesně rok starou SMS, kterou mi (a možná i více lidem) rozeslala v reakci na neuvěřitelné rozhodnutí Nobelova výboru udělit Evropské unii Nobelovu cenu míru. Té Evropské unii, která vůči světu zastává vše jiné, než mírová řešení, té Evropské unii, která svou bezohlednou centralistickou politikou podněcuje temné vášně, jež se zdály být už pozapomenuty. Snad se na mě paní Němcová nebude zlobit, když plné znění její esemesky zveřejním:

„Dobrý den, nemám odvahu psát to p. prezidentovi, ale od včerejška jsem lepším člověkem. Jsem totiž vedle 399 999 999 občanů i já nositelkou Nobelovy ceny míru. Sundali jsme doma jeden obraz, abychom měli místo na ten Diplom. Nevíme jenom, jestli to pošle Van Rompuy, Barroso nebo nějaká soudružka uklizečka, též nositelka. Také čekáme protesty z uskupení Pravda a Láska: VK je nositel a VH se má spokojit jen s letištěm? To si žádá činy. M. Němcová.“ (13. 10. 2012, 13.45)

No řekněte. Napsala by tohle nějaká probruselská horlivka? Ani nápad. Milá Mirko Němcová, přeji Vám úspěch. I když teda já volím Svobodné.

Ladislav Jakl


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%