Svátek má: Stanislava

Komentáře

Metylalkoholová aféra: Stát fatálně selhal

Potravinářská komora a její prezident Miloslav Toman říkají, že „vina za stávající situaci je tak jednoznačně kladena na legální výrobce, ačkoliv je více než zřejmé, že v tomto případě selhaly kontrolní orgány ministerstva financí a ministerstva zdravotnictví, které svým nekonáním umožnily dov...


Jak Toman upozorňuje, bylo to za ministra financí Miroslava Kalouska, kdy byl zrušen stálý dozor celníků v lihovarech a začal tam docházet jen namátkově!

Selhávají také finanční úřady, které rezignovaly nad kontrolou velké části maloobchodu a podobných služeb. V těchto obchodech se prakticky neplatí cla, spotřební daně, DPH, ale ani daně z příjmů a pojištění. Velmi zde chybí finanční policie, kterou před lety zlikvidoval někdejší ministr vnitra Langer.

Veškerá energie ministerstva financí se místo toho soustředila na zvyšování nepřímých daní a odmítání registračních pokladen, a to pod záminkou, že jsou neúčinné a drahé. Proč na nich tedy podnikatelské svazy obchodu tak trvají? Proč je považuje i Potravinářská komora za klíčové opatření? A kolik bude stát nynější metylalkoholová krize, dále prohibice a nakonec i její trvalé důsledky nejen v podobě výpadku daní, ale také v podobě krachu řady subjektů a zvýšení nezaměstnanosti a sociálních podpor?

Dále je tu závažné selhání ministerstva zdravotnictví. Hlavního hygienika nemáme půl roku, přestože role hygienické služby je v ochraně zdraví a životů klíčová. Také tady se šetří, snižuje počet zdravotních ústavů a celkově laboratorních kapacit hygieny, které si rozebírají privatizátoři. Ministr zdravotnictví se nyní snaží zbavit odpovědnosti a svést chyby na své předchůdce ve vládách sociální demokracie před dlouhými šesti lety (to už by se mohl vymlouvat i na nájezdy Tatarů).

Chce taky služby hygieny omezit na epidemiologickou ochranu. Přitom – jak uvedl policejní prezident Martin Červíček – jsou to krajské hygienické stanice, kdo je zastřešujícím orgánem probíhající masové kontroly provozoven spojených s výrobou a distribucí lihovin, které provádí policie. Privatizovat některé části činnosti hygienických stanic může mít fatální následky.

Selhává také ministerstvo zemědělství, které se smířilo se škrty v rozpočtu Státní potravinářské a zemědělské inspekce. Inspektorů už je jen 215. Co asi zmůžou, to se dá vyčíst z údaje, že nyní zvýšili počet kontrol alkoholu – podle ústředního ředitele Jakuba Šebesty – několikasetnásobně.

Selhalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu a jeho Česká obchodní inspekce, která má na starosti mimo jiné tržnice. Tam vídáme spíše celníky, jak pózují nad zabavenými padělanými tričky u vietnamských prodejců, ale priority by měly být tam, kde jde o život.

Neuvěřitelná je laxnost policie a ministerstva vnitra, které se soustřeďují na snižování počtu policistů, přestože míra organizovaného zločinu se zvyšuje - tiskem opakovaně probíhaly zprávy o tom, že minimálně pětina lihovin na trhu má nelegální původ a tento podíl roste. Vzniká důvodná obava, že organizovaný zločin už narostl do takové míry, že státní orgány nejsou schopny reagovat, nemají sílu, možná ani odvahu, a kdoví, zda leckde i motivaci. Jsou prostě zapojeni…

Vraťme se k podstatě problému. Občané jsou zabíjeni jedem, který se u nás oficiálně nevyrábí. Je z dovozu? Vyrábí se tajně? Obojí je možné.

Metylalkohol zabíjí proto, že nelegální stáčírny nemají laboratoře a nevěděly o něm? Nebo proto, že ho tam daly víc než jindy, z jednoduchých důvodů – je levnější. Ale co když jde o teroristický čin? Pak by to nebyl jednorázový problém.
Kde je ale konec nebezpečí? Většina kontaminovaného alkoholu byla koupena v kamenných obchodech. Jenom v laciných lahvích? V tržnicích se dají vidět všechny světové značky, alespoň podle vinět. Ceny jsou však jinde. Dostaneme někdy jistotu, že přípitek s přáteli není ruskou ruletou?

Metylalkohol v lihovině nezabíjí jen lidi, zabíjí i důvěru občanů ve schopnost státu jej ochránit. Ale proč by potom měl občan platit daně?

Metylalkohol zabíjí i důvěru v české lihoviny a možná i širší okruh potravinářského zboží. Je jasným dokladem toho, že česká státní správa je po šestiletém působení pravicových vlád v naprostém rozpadu.

Pokud jde o samotnou hygienickou nezávadnost lihovin, jde přitom podle Potravinářské komory o řešitelný a nijak zvlášť komplikovaný problém. Co je třeba udělat:

Zakázat dovoz metanolu, zavést registrační pokladny, které umožní zjistit, jestli se v hostinci neprodává i něco, co nebylo na dodacích listech, dále zvýšit počty potravinářských a obchodních inspektorů, hygieniků, celníků a dalších, kdo se podílejí na inspekčním provozu, a překvalifikovat porušování zákonů o výrobě a distribuci alkoholu na trestný čin.

Okamžitě je třeba udělat inventuru u výrobců a prodejců, od největších až dolů – co je v lahvích, jaké jsou kolky, jaká je dokumentace.

Potravinářská komora navrhuje ještě jedno důležité opatření - okamžité ustavení vládní komise složené ze zástupců státní správy, odborníků z univerzit a z potravinářského sektoru, kteří by byli schopni najít skutečně efektivní řešení této situace namísto neúčinných zákazů legálního prodeje, které více než cokoliv jiného podporují růst černého trhu.

V krizi je nejvíc potřeba chladný rozum a odborná zkušenost a taky důvěra. Tomu by tato vláda mohla nejlépe pomoci tím, že odstoupí a vyhlásí nové sněmovní volby. Jiná metoda obnovy důvěry ve stát a jeho reprezentanty zřejmě už není možná.

Jiří ParoubekSouhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%