Svátek má: Marián

Komentáře

Kde lidé v EU bydlí ještě hůře než v ČR?

Na Seznam Zprávy se objevil zajímavý článek, věnovaný komentování části společného projektu České spořitelny a Evropy v datech.

V tomto projektu je postupně zveřejňováno deset oblastí tzv. Indexu prosperity, který charakterizuje kvalitu v jednotlivých aspektech života společnosti, v té které zemi EU.

Jednou z těchto oblastí je také úroveň bydlení. To, co překvapilo do určité míry i mě, je, že jsme s kvalitou bydlení hodně pod úrovní průměru zemí EU.


Úroveň bydlení v EU je podle projektu charakterizována těmito dílčími indikátory, které jsou následně vyhodnocovány a porovnávány. Jsou to: finanční dostupnost bydlení, přelidnění domácností, dostatečné topení, hygienické zařízení v domácnosti, zda do domácnosti nezatéká, počet bytů a domů na tisíc obyvatel, výdaje na bydlení v celkových výdajích domácnosti, délka stavebního řízení, investice do rezidenční výstavby, nadměrné výdaje na bydlení, cena novostavby, počet municipalit a výhodnost nájemního bydlení.

V žebříčku 26 zemí Evropské unie se Česko umístilo na nepříliš slavném 21. místě.

V první pětici zemí s vysokým standardem bydlení jsou nepřekvapivě tři skandinávské země: Finsko, Švédsko, Norsko. Finsko celý peloton 26 zemí vede. Trochu překvapující je druhé místo Malty a třetí místo Estonska. Pokud by členem EU bylo i Norsko, nepochybně by se objevilo v první pětici zemí.

Také trochu překvapivě je na 7. místě žebříčku Kypr a to před Rakouskem (8.) a Německem (9.).

My jsme v poněkud jiné společnosti. Nad námi v žebříčku je dokonce Řecko (15.), dale Francie (16.), Chorvatsko (17.), Lucembursko (18.)  (to je poněkud překvapivá pozice této nejbohatší evropské země), Slovinsko (19.) a Itálie (20.).

Pod námi v zebřícku je Polsko, Bulharsko, Lotyšsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko.
Samozřejmě je otázkou, jakým způsobem byly stanoveny váhy výše uvedených indikátorů a jak objektivně byly v jednotlivých zemích hodnoceny. Zdá se mi nicméně – aniž bych chtěl zpochybňovat celý výzkum v oblasti bydlení –, že umístění Malty a Estonska na předních místech, stejně tak jako Luceburska na podprůměrné pozici, by mělo být pro autory upozorněním, aby pro příští výzkumy indikátory poněkud upravili. Ale s českým umístěním, které je v podprůměru, by to asi příliš nezahýbalo.

Podle komentáře k materiálu „naše“ umístění mohlo být ještě horší, pokud bychom měli problémy ve dvou indikátorech, kde si vedeme dobře. Domácnosti jsou dostatečně vytápěny a neteče do nich.

Zejména pokud jde o vytápění domácností, tak už na podzim to s ním může být podstatně horší, protože lidé budou muset hodně šetřit. A budou nuceni jistě šetřit i na bydlení a vytápění svého bytu.

Nicméně v každém případě zmíněný Index prosperity, kterým se postupně zabývá  partnerské médium Seznam Zprávy, přináší zajímavé informace ze života EU a Česka. Je v něm hodnoceno celkem deset oblastí, počínaje stavem  ekonomiky, kvalitou vzdělávání až po zdraví a bezpečnost občanů.

Na konci roku by měl být Index vyhodnocen a zveřejněna celková zpráva, hodnotící všech deset oblastí. Bude to jistě zajímavý materiál, který by měl inspirovat české politiky k odstraňování slabých míst v životě společnosti a ekonomice.

Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%