Svátek má: Dita

Komentáře

Kam se řítí demokracie?

„Rumunský stát dnes pošlapal demokracii,“ prohlásil emotivně a rozhodně vítěz prvního kola prezidentských voleb v Rumunsku Călin Georgescu v reakci na neuvěřitelně zpupné rozhodnutí rumunského ústavního soudu.


Ústavní soud pár desítek hodin před druhým kolem prezidentské volby svévolně tyto volby zrušil. „Psali jsme dějiny. Je čas ukázat, že jsme statečný národ. Na naši demokracii se útočí… V tento den uzavřel zkorumpovaný systém smlouvu s ďáblem. Já mám jen jednu smlouvu – s rumunským lidem a Bohem“. Proč taková reakce? Protože hrozilo vítězství „někoho“, kdo vyhrát – přestože si to voliči asi většinově přáli – nesměl!

Současnému rumunskému prezidentovi Klausovi Iohannisovi končí druhé funkční období a kandidovat znovu již nemůže. Do volebního souboje vstoupilo třináct kandidátů a předvolební průzkumy předpovídaly vcelku poklidný souboj politiků, ze kterých snad vyčníval pouze George Simion, vůdce pravicové Aliance za jednotu Rumunů (až tak nebezpečně pravicová strana to není, protože v Evropském parlamentu působí vedle ODS ve frakci Evropských konzervativců a reformistů). K velkému překvapení a hrůze „zavedených“ politických stran v Bukurešti i o „evropské hodnoty“ se strachující Brusel ale vyhrál první kolo se ziskem 22, 94 % hlasů outsider Georgescu. Spolu s ním postoupila do druhého kola liberálka Elena Lasconiová s 19,18 % (ta třetího v pořadí premiéra Ciolacua porazila o pouhých 2 700 hlasů).

Abychom lépe pochopili děs, který se zmocnil „evropských hodnot“, zmiňme letmo některé z Georgescuových názorů, kterými si podmanil část rumunských voličů.

Călin Georgescu, univerzitní profesor a konzultant „udržitelného rozvoje“ OSN, opakovaně zdůrazňoval, že žádnou podporu Ruska nemá, ale cítí se blízký jeho kultuře. Putina označil za člověka, který „zřejmě miluje svoji zemi“. O válce na Ukrajině, která „je vedena v bezprostřední blízkosti země“, prohlásil, že je „manipulována americkými zbrojařskými společnostmi“, vyjádřil „úctu k Maďarsku, protože umí obhajovat své zájmy na mezinárodní úrovni“ a v roce 2022 prohlásil (což mu nyní připomínají), že „americký protiraketový štít umístěný v jihorumunském Deveselu je součástí konfrontační politiky, nikoli opatřením na podporu míru“. V předvolební kampani opakoval, že „EU a NATO řádně nezastupují rumunské zájmy“ a ano, přestože odmítnul, že by byl antisemita, některými svými výroky podporoval rumunské krajně pravicové legionářské hnutí z 20. století „jako součást rumunských dějin“.

Když rumunský ústavní soud potvrdil, že výsledky prvního kola prezidentských voleb jsou v pořádku, vložily se se vší vehemencí do celé věci nejen evropské instituce, ale s nesmírně tvrdým a výhružným prohlášením přišlo i americké ministerstvo zahraničních věcí.

Rumunský ústavní soud okamžitě na Brusel i Washington reagoval. Využil narychlo odtajněných dokumentů rumunských zpravodajských služeb tvrdících, že „Rusko proti Rumunsku v prezidentské kampani využívá agresivní hybridní akce“, za jejichž zdroj označil Georgescem hojně v předvolebním boji využívanou platformu TikTok. Ačkoli to tiskový mluvčí této platformy důrazně popřel a tyto zprávy označil za „vysoce spekulativní, nepřesné a zavádějící“, někteří z poslanců Evropského parlamentu okamžitě požadovali předvolání evropského ředitele TikToku a Evropská komise „nabídla“, že bude spor mezi TikTokem a Rumunskem „moderovat“. Výsledek moderace známe: ústavní soud, ač nejprve vyjádřil souhlas s výsledky prvního kola, prezidentské volby zrušil. Rumunská vláda musí připravit harmonogram, jak se bude postupovat dál, prezident Iohannis, jemuž mandát končí 21. prosince, bude – bez mandátu – vládnout „demokraticky“ až do zvolení nového prezidenta.


Z kandidátů, kteří se o budoucí funkci hlavy rumunského státu ucházeli, nebyl nikdo mým favoritem, nikomu jsem nestranil a volby jsem sledoval pouze očima člověka, kterému nepřináleží mluvit Rumunům do toho, koho chtějí mít hlavou svého státu. Přesto cítím nutnost vyjádřit mimořádnou míru pobouření nad zjevně flagrantním povyšováním se soudců ústavního soudu nad svobodné rozhodování voličů. A nejen to. Je skandální, jak si počínaly instituce EU. Je nepřijatelné, aby bylo přání voličů – zdůrazněme v kterékoliv zemi EU – „hodnoceno“ Bruselem a pokud jemu se výsledky nelíbí, byla daná země podrobena vnějšímu tlaku a musela volby opakovat.

Evropská demokracie vždy ctila a nedovolila si zpochybnit svůj základní princip, podle kterého má volič právo svým hlasem ve svobodných volbách kontrolovat své politiky. Po neuvěřitelném ataku na nezávislé výsledky rumunských prezidentských voleb, ke kterému zřejmě měrou stejnou přispěly rumunské zpravodajské služby, tamní ústavní soud a tlak z Bruselu, už tomu tak není.

Pak se ovšem nabízí otázka, co jiného voliči zbývá, když  mu vrchnost dovolí volit jen „správně“. K čemu jej může dovést hněv, že jeho hlas nesmí být vyslyšen? Jen do náručí někoho, kdo si bude v očích frustrovaných bezmocných lidí umět s demokracií „poradit“. A jeho metody mohou být jednoduché a drsné. Vážně to chceme?

Už dávno je proto načase položit si otázku, kam se řítí naše demokracie.

Ivo Strejček

„Koalice ochotných“ a Zelenského „evropská armáda“? Premiér Fiala nám dluží vážné odpovědi

„Koalice ochotných“ a Zelenského „evropská armáda“? Premiér Fiala nám dluží vážné odpovědi

Ivo Strejček 

19. března 2025
Také máte nepříjemný dojem, že se kdesi mimo české veřejné mínění začíná odehrávat jakýsi paralelní politický vývoj? Vývoj, o jehož obsahu víme jen zoufale málo?

Rumunská varovná zkušenost

Rumunská varovná zkušenost

Ivo Strejček 

13. března 2025
Stalo se, co se asi, bohužel v dnešních evropských podmínkách, očekávat dalo. Rumunský politik Calin Georgescu, těšící se výrazné podpoře mezi rumunskými voliči, opět nebyl připuštěn do volebního souboje o funkci prezidenta.

Kam se vydává Evropa bez Trumpa?

Kam se vydává Evropa bez Trumpa?

Ivo Strejček 

5. března 2025
Tak si to pro začátek shrňme: ukrajinská strana pod vedením prezidenta Zelenského měla v poslední únorový den podepsat s USA dohodu o společném využití nerostných surovin a diskutovat o podmínkách míru.

Putin, Musk i Merkelová aneb Německo v předvolebním varu

Putin, Musk i Merkelová aneb Německo v předvolebním varu

Ivo Strejček 

13. února 2025
Ačkoli jsme plně zaměstnáni sledováním smrště, kterou v Americe spustil Donald Trump a v souvislosti s jehož nástupem čekáme také náznaky možných řešení války na Ukrajině i zmírnění napětí na Blízkém východě,....

Kdo ohrožuje demokracii na Slovensku?

Kdo ohrožuje demokracii na Slovensku?

Ivo Strejček 

30. ledna 2025
Neklidná společenská i politická situace na Slovensku by nás měla zajímat. Nejen proto, že Slovensko je země sousední a nám historicky i lidsky nejbližší, ale i proto, že turbulentnost tamního politického vývoje v posledních týdnech se dotýká samotné podstaty demokracie.

Močálem černým kolem bílých skal

Močálem černým kolem bílých skal

Ivo Strejček 

22. ledna 2025
Inaugurační řeč Donalda Trumpa byla velkolepá. Odečteme-li z ní obvyklá Trumpova bombastická vyjádření, základním motivem skutečně byla „revoluce zdravého rozumu“.