Svátek má: Zlata

Komentáře

Hrozí prezidentu Trumpovi impeachment?

Senát USA se vážně zabýval odvoláváním prezidenta pouze jednou ve své historii.

Bylo to v případě prezidenta Andrewa Johnsona (v letech 1867 - 1868), který byl nástupcem zavražděného prezidenta Lincolna. Radikální republikáni měli tehdy pocit, že jim A.Johnson brání v radikální rekonstrukci Jihu podle jejich představ, po občanské válce, kterou Sever vyhrál.

Skvěle popisuje impeachment, který probíhal tehdy v Senátu, ve své knize “Profily odvahy“, někdejší americký prezident J. F. Kennedy. Tehdy, díky hlasům některých umírněných republikánů prezident Johnson zůstal ve svém úřadu. A rekonstrukce Jihu neprobíhala tak ostře, v duchu politiky pomsty, jak si to představovali radikální republikáni. K odvolání prezidenta Spojených států je podle Ústavy USA potřeba 60% hlasů všech senátorů Spojených států. Ve volbách letos v listopadu mají demokraté jistou šanci zvítězit nad republikány, ale pokud vůbec zvítězí, bude jejich vítězství velmi těsné. Nebudou tedy mít, můžeme říci, prakticky se stoprocentní jistotou potřebných 60% hlasů senátorů na odvolání prezidenta. Z toho může Donald Trump vycházet.

V tomto týdnu postihly D.Trumpa dvě politicky nepříjemné nehody. Z nichž byla jedna velmi vážná. Nehoda, která představuje pro prezidenta hrozbu do budoucna. Jeho někdejší šéf volební kampaně Manafort (byl ve funkci pouze několik měsíců) byl soudem shledán vinným a nyní očekává výši trestu. V jeho případě se ovšem jedná o kriminální delikty, které s výkonem prezidentské funkce vůbec nesouvisí. Horší situace je v případě právníka Michaela Cohena, který pro prezidenta zajišťoval některé choulostivé právní i jiné služby. Měl zaplatit dámám, s nimiž D. Trump měl mít, alespoň podle jejich vyjádření, intimní poměr, vysoké částky za jejich mlčení.

Jak se zdá, dámy to stejně neumlčelo a Cohen chce spolupracovat se soudem tak, aby dosáhl za trestný čin, který spáchal, výrazného snížení trestu z 65 let na 5 let. Trump měl navádět Cohena (podle tvrzeni Cohena) k trestnému činu a peníze na zajištění mlčení obou veselých dam byly podle všeho vzaty z účtu volební kampaně D. Trumpa. A to je v USA trestný čin. V tuto chvíli panuje letní sezóna i v USA. Málokdo nyní dokázal vyhodnotit, že se v případě Cohenova svědectví jedná o politický ekrazit. Pro demokraty je to politicky dar z nebes, necelé dva a půl měsíce před konáním voleb do Kongresu USA. Tyto volby mohou mít, pokud Američané shledají celý postup D. Trumpa v této věci jako nemorální a právně závadný, velký negativní dopad na volební výsledek republikánů. A to by samozřejmě nezůstalo bez odezvy ani v Grand Old Party a znamenalo by to komplikací pro Trumpovu budoucnost. Ať tak nebo onak, i když v impeachmentu prezidenta nejspíš nedojde, celá věc oslabí Trumpovu pozici v americkém politickém životě.

Jiří Paroubek
vasevec.cz

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Jiří Paroubek 

23. srpna 2023
Pokles porodnosti se v Česku projevoval už v roce 2022, kdy došlo meziročně k jejímu snížení o 12 tisíc živě narozených dětí.

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Jiří Paroubek 

13. srpna 2023
Debata je dnes vlastně o tom, zda Senátem již schválený prezidentův nominant Fremr odstoupí z nominace do Ústavního soudu (ÚS)...

Hledání zrádců a nepřímých viníků neúspěšné protiofenzivy

Hledání zrádců a nepřímých viníků neúspěšné protiofenzivy

Jiří Paroubek 

11. srpna 2023
Situace na ukrajinském bojišti se nevyvíjí zrovna podle přání a představ Západu a stresovaných českých (pravicových) politických elit i médií.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
80%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%