Svátek má: Marián

Komentáře

Hloupost pravicové opozice je nekonečná

Poslední průzkumy veřejného mínění vehnaly do svalů pěti pravicových opozičních stran novou energii.

A tak se politický tlak na vládu pokoušejí stupňovat. Pomáhá jim v tom také postup ministra zahraničí Petříčka, který se de facto distancuje od kroků vlády ve vztahu k dostavbě nových jaderných bloků v Dukovanech.

Samozřejmě, že situaci činí složitější také ještě vyjádření komunistů, že mohou prakticky hned po Velikonocích ukončit toleranci menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Pak už je to jen o tom, kdy pravicová opozice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě a kabinet padne. Ostatně, krok komunistů je Skyllou a virtuální sjezd ČSSD může být tou Charybdou, o jejichž skaliska se vládní loď rozbije. V případě, že bude předsedou ČSSD zvolen Petříček a nikoliv Hamáček, bude to znamenat rychlé vyhození pěti ministrů ČSSD z vlády.

Pravicová zájmová koalice si vybrala k útoku na vládu téma, které může stmelovat a galvanizovat pravicové voliče. Hlavní senátor Vystrčil včera v televizi s vážnou tváří hovořil o tom, že přeci uspořádání tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, respektive připuštění ruské a čínské firmy do řad zhotovitelů (čínská firma už byla vládou vyřazena), bude ve svých důsledcích znamenat narušení orientace českého státu na západní struktury, tedy na Evropskou unii a NATO.

To je čirá demagogie. Tady přeci nejde o to, narušit zahraničně politickou orientaci státu. Žádná ze stran zastoupených ve sněmovně, snad s výjimkou komunistů, tuto orientaci nezpochybňuje. Tady jde jen a jen o budoucí ceny elektrické energie po dostavbě nových jaderných bloků a také o bezpečnost dokončené investice.

Samozřejmě, že největší praxi na světě v budování nových bloků mají momentálně Rusové, Číňané a Jihokorejci. Přiznám se, že jako bývalý český premiér vůbec nechápu, co si mám představit pod údajnými bezpečnostními riziky, které hrozí, pokud se připustí do výběrového řízení na zhotovitele stavby a dodávky technologie ruská firma. Ptal jsem se i řady lidí, kteří o to něco vědí a také to nevědí. Zřejmě jde o to vylikvidovat nepohodlnou ruskou a čínskou konkurenci. Upřímně, za 15 – 20 let, kdy fakticky začnou nové bloky Dukovan vyrábět elektrickou energii, už nikdo ze současné politické garnitury,⁶⁵ ani té vládní ba ani opoziční, v politice nebude. Jde jen a jen o to, aby ceny elektrické energie pro domácnosti a pro český průmysl z JE byly co nejpřijatelnější.

Když bloky JE Dukovany bude dostavovat nějaký neumětel, budeme za 20 let (a mě možná už z toho hlava bolet nebude) cvakat zbytečně peníze navíc, jako mourovatí. Američané nové bloky moc stavět neumí a Francouzi výstavbu JE ve Finsku dělali hlemýždím tempem a s razantně navýšenými náklady.Prostě to chce trochu pragmatismu a méně ideologie v rozhodování. Toho česká pravice zjevně není schopna. Pokud navrhuje premiéru Babišovi, aby odvolal z funkce ministra Karla Havlíčka, pracuje pravice proti národnímu zájmu. Naopak ministr Havlíček národní zájem hájí.

Věřím, že na A. Babiše tento vcelku nestoudný atak nebude mít žádný vliv.

Ještě přeci jen připojím malou doušku. Před pár týdny ministr zdravotnictví Blatný fantazíroval o tom, že dodávky vakcín za březen budou 1 milion kusů a za duben 2 miliony kusů. Pan ministr by měl sdělit, jaký je skluz v dodávkách za březen a jaký je předpoklad reálné výše dodávek za duben. A začít dělat kroky k zajištění náhradních dodávek vakcín z Ruska, z Číny a z Indie. Tak, abychom měli do prázdnin proočkovanou větší část naší populace.

Osud vakcinace a její rychlost rozhodne o dalším politickém osudu A. Babiše a obou vládních stran.

Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%