Svátek má: Andrej

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

FOCAC střípky

Zkrácená verze klíčových opatření na podporu Afriky Čínou v příštích třech letech v češtině, a plná verze v angličtině, dovoluje českým a evropským politikům – sinofobům zamyslet se nad aktivitami Číny v zemích Afriky s koloniální historií, ...


...které Evropa ztrácí na základě zkušeností ze součinnosti s Evropskými (neo)kolonizátory v moderní době.

Africké strany vysoce ocenily klíčová opatření, která mají být provedena v příštích třech letech, a která oznámil prezident Si Ťin-pching při slavnostním zahájení summitu FOCAC v Pekingu. Bylo vzájemně potvrzeno, že tato opatření jsou progresivní a strategická, odpovídají potřebám budoucího rozvoje Afriky a poskytnou silný impuls pro skokový rozvoj spolupráce mezi Čínou a Afrikou. Africké strany jsou připraveny spolupracovat s Čínou na posílení synergie rozvojových strategií a společně podporovat účinné provádění těchto opatření.

Deset partnerských iniciativ

Čína bude v příštích třech letech spolupracovat s Afrikou na realizaci deseti partnerských iniciativ za účelem pokroku v modernizaci Číny a Afriky, které pokrývají oblast vztahů a pochopení mezi civilizacemi, obchodní prosperitu, spolupráci v průmyslovém řetězci, konektivitu, rozvojovou spolupráci, zdravotní péči, revitalizaci venkova a blahobyt lidí, výměnu, zelený rozvoj, a společnou bezpečnost.

Partnerská iniciativa pro vzájemné pochopení mezi civilizacemi představuje Globální civilizační iniciativu a platformu pro sdílení zkušeností s vládnutím mezi Čínou a Afrikou. Čína bude podporovat založení Čínsko-africké sítě znalostí pro rozvoj a 25 čínsko-afrických výzkumných center. Africká akademie vedení bude využita k výuce talentů v oblasti vládnutí a 1000 osobností afrických politických stran pozvaných do Číny na výměnné pobyty.

Partnerská iniciativa pro prosperitu obchodu umožní osvobození od cla do 100 % u produktů z nejméně rozvinutých zemí s diplomatickými vazbami na Čínu. Posílí spolupráci v oblasti inspekcí, karantény a norem a rozšíří přístup pro zemědělský import z Afriky. Kromě toho Čína prohloubí spolupráci v oblasti elektronického obchodu mezi Čínou a Afrikou. V rámci projektu Hedvábná stezka Čína bude pořádat přednášky (Cloud Lectures) pro africké talenty a zájemce v oblasti elektronického obchodování. Čína zřídí Čínsko-africké centrum pro standardizační spolupráci a výzkum a platformu pro ověřování důvěry v digitalizaci obchodu mezi Čínou a Afrikou a zavede iniciativu budování kapacit pro posuzování shody mezi Čínou a Afrikou.

Partnerská iniciativa pro spolupráci v průmyslovém řetězci má za cíl podporovat Afriku v rozvoji místních hodnotových řetězců, výrobě a hlubokém zpracování nerostů potřebných pro technologický rozvoj. V pěti regionech Afriky se bude realizovat 10 podpůrných projektů průmyslových parků, uspořádá se100 školení o industrializaci a zřídí se fond na podporu integrace průmyslu a obchodu a síťového rozvoje průmyslových parků. Iniciativa na posílení postavení afrických malých a středních podniků (MSP), která zahrnuje finanční podporu pro africké malé a střední podniky, obsahuje 50 specifických aktivit a 1 000 vzdělávacích programů pro africké obchodní manažery. Společně bude vybudováno centrum pro spolupráci v oblasti digitálních technologií mezi Čínou a Afrikou, které usnadní čínským podnikům realizaci 20 projektů digitální infrastruktury a demonstračních projektů digitální transformace v Africe.

Partnerská iniciativa pro konektivitu obsahuje realizaci 30 infrastrukturních projektů v Africké unii (AU) a Africké kontinentální zóně volného obchodu (AfCFTA). Čína bude podporovat rozvoj mezi dopravní infrastrukturou a průmyslovými parky vybudovanými a provozovanými čínskými společnostmi. Výsledkem bude multimodální námořní a železniční dopravní síť, která spojí střední a západní region Číny s Afrikou. Platby se uskuteční v místní měně prostřednictvím finančních technologií a vydáváním tzv. pandích dluhopisů africkými zeměmi.

Partnerská iniciativa pro rozvojovou spolupráci umožní realizaci Globálních center pro podporu rozvoje a pomůže realizovat 1000 malých a krásných projektů na zlepšení životních podmínek lidí. Čína podpoří Afriku při pořádání letních olympijských her mládeže v roce 2026 a Afrického poháru národů v roce 2027 a zřídí demonstrační centrum pro spolupráci mezi Čínou a Afrikou (Etiopie) a OSN (UNIDO). Nejméně rozvinuté africké země s diplomatickými vazbami s Čínou budou osvobozeny od splátek do konce roku 2024. 

Partnerská iniciativa v oblasti zdravotní péče umožňuje založit alianci čínských a afrických nemocnic. V rámci aliance se vytvoří řada společných lékařských center a center tradiční medicíny s cílem posílit spolupráci v oblasti tradiční medicíny a tzv. chytré medicíny, včetně minimálně invazivní medicíny. Čína vyškolí 100 odborníků, podpoří rozvoj a provoz afrického ústředí CDC a pěti sub-regionálních center, vyšle 2 000 zdravotnického personálu a odborníků na veřejné zdraví do afrických zemí, zahájí program bezplatných lékařských služeb v rámci projektu 100 lékařských týmů v 1 000 vesnicích a bude pokračovat v poskytování pomoci proti epidemiím v Africe v rámci čínských kapacit. Čína zavede deset programů pro zdravotnická zařízení a deset demonstračních programů na eliminaci malárie. Vláda podpoří čínské podniky, aby investovaly do výroby léků a vakcín v Africe a tím se zvýšila místní výrobní kapacita léků.

Partnerská iniciativa pro revitalizaci venkova a dobré životní podmínky lidí představuje boj s chudobou, vymýcení hladu a dosažení potravinové bezpečnosti a udržitelného rozvoje zemědělství. V rámci této iniciativy Čína pomůže vybudovat nebo modernizovat deset demonstračních center zemědělských technologií, vybuduje ne méně než 6667 hektarů zámořských demonstračních center čínské zemědělské standardizace a poskytne africkým zemím nouzovou potravinovou pomoc ve výši 1 miliardy RMB. Čína vybuduje 100 vesnic pro snižování chudoby prostřednictvím zemědělského rozvoje, vyšle 500 zemědělských odborníků, poskytne školení pro 1 000 vedoucích pracovníků v oblasti rozvoje zemědělství a podpoří rozvoj centra spolupráce Juncao a čínsko-afrického bambusového centra. Čína bude pokračovat v realizaci projektu 100 společností v 1 000 vesnicích a realizovat 500 projektů v oblastech, jako je zdraví žen a dětí, vzdělávání a odborná příprava, rozvoj venkova a čistá pitná voda. Čínské podniky by měly vytvořit ne méně než milion místních pracovních míst.


Partnerská iniciativa pro mezilidské výměny obsahuje probíhající realizaci projektu Budoucnost Afriky, projektu spolupráce v oblasti odborného vzdělávání a projektu škol strojírenských technologií. Bude založeno nebo modernizováno 10 lubanských dílen a 20 škol, o kterých jsem psal dříve. Čína nabídne Africe 60 000 vzdělávacích programů pro posílení postavení žen a rozvoj mládeže. Čína zdokonalí mechanismy a platformy pro čínsko-africkou spolupráci v oblasti vědy a vzdělávání a zřídí čínsko-africká regionální centra spolupráce pro digitální vzdělávání. Čína bude realizovat deset projektů v programu "Kulturní hedvábné stezky" mezi Čínou a Afrikou, pozve 1 000 afrických odborníků na kulturu a cestovní ruch do Číny na školení, provede plán spolupráce v oblasti rozhlasových, televizních a audiovizuálních inovací a vyhlásí rok 2026 jako rok čínsko-afrických výměn mezi lidmi.

Partnerská iniciativa pro zelený rozvoj poskytne nové energetické technologie a produkty, provede 30 projektů čisté energie a zeleného rozvoje a zřídí zvláštní fond pro čínsko-africký zelený průmyslový řetězec. Čína posílí budování kapacit a společný výzkum v oblastech prevence katastrof, jejich zmírňování, ochrana biologické rozmanitosti, zvýšení kvality životního prostředí a léčba desertifikace. Čína podpoří vybudování platformy meteorologických služeb včasného varování, založí Čínsko-africké fórum o mírovém využití jaderné technologie, satelitních aplikací a dálkového průzkumu Země, včetně mořského prostoru a podpoří účast na projektu čínského průzkumu Měsíce a Marsu.

Partnerská iniciativa pro společnou bezpečnost představuje nedílnou část čínské snahy o vytvoření a realizaci partnerství v rámci Globální bezpečnostní iniciativy. Proto bude vybudována demonstrační zóna Globální bezpečnostní iniciativy a spolupráce. Čína poskytne vojenský grant ve výši 1 miliardy RMB na podporu posilování ozbrojených sil, výcvik 6 000 vojenského personálu a pozvání 500 mladých afrických vojenských důstojníků k návštěvě Číny. V rámci této iniciativy se uskuteční společná cvičení, výcvik a hlídky. Čína bude realizovat pomoc při odminování v oblasti bezpečnosti v rámci iniciativy Pásu a silnice (BRI), vyškolí 1 000 policejních důstojníků a společně zajistí bezpečnost projektů spolupráce a personálu.

Závěr

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod, říkal Jan Werich. Dnes v zemích EU se prohlubuje hospodářská krize a členské státy čelí vzrůstajícím deficitům, nákladům na zbrojení a vytvoření skutečného nepřítele, a neví si rady, jak jednat s Čínou. Ta pro zabezpečení realizace zmíněných deseti partnerských iniciativ Čína se rozhodla poskytnot v příštích třech letech finanční podporu zmíněných projektů ve výši 360 miliard RMB, včetně úvěrů ve výši 210 miliard RMB. Ne méně než 70 miliard RMB budou investice čínských společností v různých oblastech partnerských iniciativ. Cvičit se musí každý den, neexistuje žádná dovolená.

Jako jedno z mnoha cvičení doporučuji seznámit se s čínským systémem wuxing. Byl formulován během dynastie Chan, objevuje se v mnoha zdánlivě nesourodých oblastech čínského myšlení, včetně hudby, feng-šuej, alchymie, astrologie, bojových umění, vojenské strategie, I-ťingu a tradiční medicíny, a slouží jako metafyzika založená na kosmické analogii.

Wuxing, poprvé přeložen do angličtiny jako Pět elementů, vytváří paralely s řeckým uspořádáním čtyř elementů. Tato analogie je však zavádějící. Čtyři prvky se zabývají formou, podstatou a kvantitou, zatímco wuxing se primárně zabývá procesem, změnou a kvalitou. O tom je současná situace ve světě a antropologická válka, ve které platí  Einsteinovo tvrzení: Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

75 let od založení ČLR

75 let od založení ČLR

Jan Campbell 

1. října 2024
Následující příspěvek představuje připomínku k výročí založení ČLR, navázání diplomatických vztahů a příležitost veřejně poděkovat za možnost účastnit se 27. září recepce organizované velvyslanectvím ČLR v Praze.

Na některé věci už nemám trpělivost

Na některé věci už nemám trpělivost

Jan Campbell 

29. září 2024
Ne proto, že bych byl arogantní, ale prostě proto, že jsem ve svém životě dospěl do bodu, kdy už nechci ztrácet čas s tím, co nemohu ovlivnit nebo zraňuje důstojnost.

Láska hory přenáší

Láska hory přenáší

Jan Campbell 

19. září 2024
Láska hory přenáší, není jenom česko-slovenská romantická komedie z roku 2022 režiséra Jakuba Machaly, o které nebude řeč v příspěvku, ale i jedno známé přísloví, týkající se nejenom partnerského vztahu,...

Prší, prší, len sa leje (3)

Prší, prší, len sa leje (3)

Jan Campbell 

18. září 2024
4. září Kreml oznámil, že Turecko požádalo o plnou účast v mezistátním sdružení BRICS. Odpoledne 2. září Bloomberg informoval o oficiální žádosti Turecka o vstup do asociace.

Prší, prší, len sa leje (2)

Prší, prší, len sa leje (2)

Jan Campbell 

16. září 2024
Severní Korea poprvé ukázala fotografie zařízení na obohacování uranu pro atomové bomby, ve kterých vůdce země Kim Čong-un je na inspekci továrny, která je centrem jaderného programu KLDR a předmětem neshod se Spojenými státy.

Prší, prší, len sa leje (1)

Prší, prší, len sa leje (1)

Jan Campbell 

15. září 2024
Ano, venku-Prší, prší, len sa leje, a já, chodím bez naděje, nik mi chleba neukrojí, ani vínka nenaleje. Mal som milú, už ma nechce, nech ju za to Pán Bôh ztresce.

Měla by podle vás pobírat Eva Pavlová měsíčně takřka 100 tis. Kč jen za to, že je "manželka" prezidenta?